Mesto Spišská Belá je malebné podtatranské mestečko, v ktorom sa nachádza mnoho historických objektov a kultúrnych pamiatok. K mestu bola pričlenená susedná obec Strážky, ktorej dominantou je renesančný kaštieľ s priľahlým anglickým parkom a gotický kostol sv. Anny so zvonicou. Pohladenie oka a duše v objekte Kaštieľa v Strážkach zažili žiaci a učitelia Špeciálnej základnej školy v Spišskej Belej, prostredníctvom celoročného projektu, ktorý sa realizoval pod záštitou primátora mesta Spišská Belá JUDr. Štefana Bieľaka. Cieľom projektu „My a naše mesto“ bolo spoznať a oboznámiť sa s historickými a kultúrnymi dominantami mesta Spišská Belá.
Súčasťou celoročného projektu bol čiastkový projekt “Kaštieľ Strážky a jeho tajomstvá“. Kaštieľ Strážky je nádhernou historickou súčasťou nášho mesta, a preto si zaslúži, aby sme mu venovali pozornosť.
Spoznať históriu kaštieľa, naučiť sa v jeho priestoroch vnímať umenie, bolo spojené s prvým vzdelávacím programom Kaštieľ v premenách času, prostredníctvom ktorého lektor oboznámil žiakov s históriou a architektúrou kaštieľa, kostolom sv. Anny a zvonicou v Strážkach, ktoré aj navštívili. Výskedkom vzdelávacieho programu bol spoločný projekt, ktorý zahŕňal súhrné informácie o výstavbe kaštieľa, jeho renovácií a iné zaujímavosti kaštieľa.
Ďalšou súčasťou projektu bol program tvorivých dielni pod názvom Farby dúhy, ktorý bol zameraný na experimentovanie s farbami, čo bolo zaujímavé a žiakom prinieslo nové poznatky a skúsenosti.
Prostredníctvom projektu žiaci absolvovali tvorivé dielne pod názvom Strom je veľký dom. Hravou formou sa žiaci oboznámili so životom stromu a jeho obyvateľmi. Výtvarnou technikou - suchá ihla vytvorili strom, ktorý natreli vrstvou farby a pretlačili na výkres. Stromy dotvorili odtlačkami drobných predmetov rôznych farieb.
Babičkina škola, to je názov ďalšieho programu tvorivých dielni. Každú domácnosť zdobí malý alebo väčší koberec, ich tkanie bolo bežnou súčasťou života ľudí na vidieku. Na nevšednej hodine v tvorivom ateliéri v kaštieli sa žiaci pozreli na kúsok z nej a zoznámili sa s technikou tkania. Vyskúšali si tkanie kobercov na malých krosnách, čo bolo pre žiakov obohacujúce a prinieslo veľa radosti.
Pozitív a negatív. Čo znamenajú tieto dve slová? Niekedy hovoríme dobrým veciam, že sú pozitívne a zlým, že sú negatívne. Majú niečo spoločné s výtvarným umením? Pozitív a negatív je názov programu tvorivých dielní, ktoré žiaci absolvovali ako súčasť projektu Kaštieľ Strážky a jeho tajomstvá. Žiaci začali tvoriť obkreslením ruky, vytvorili maketu, teda negatív. Výtvarnou technikou – tupovaním vznikol pozitív jej tvaru. Precvičili si strihanie a následné preklápanie tmavej makety hmyzu na biely podklad, lepenie a zrkadlové otáčanie tvaru.
Zúčastniť sa vzdelávacích programov a tvorivých dielní pod vedením lektorov SNG Kaštieľa Strážky bolo zaujímavé. Posunuli žiakov za hranice toho, čo môžu deti so zdravotným a sociálnym znevýhodnením vidieť, zažiť a dokázať. Žiaci sa stretli s menej tradičnými technikami výtvarného umenia v udržiavaných krásnych priestoroch kaštieľa. Tým sme ukončili jeden z čiastkových projektov Kaštieľ Strážky a jeho tajomstvá.
Mgr. Edita Modlová