• Klub tajných čitateľov – 3. stretnutie

• Teenageri a hudba patria neodmysliteľne k sebe. Rovnako aj naše dievčatá z klubu tajných čitateliek sú „zbláznené“ do spievania. Milujú rôzne hudobné žánre, no najmä rómsku pop-music.

Aj naše posledné stretnutie bolo venované vychádzajúcej speváckej hviezde – Chloe. Hlavná hrdinka nášho príbehu, trávi celé hodiny spevom a vo svojej izbičke sníva o tom, že sa stane hviezdou. Možno práve tento sen je aj snom našich dievčat.

V závere stretnutia každá z dievčat vyplnila čitateľský denník a napísala svojej naj kamarátke SMS, v ktorej jej odporučila túto knihu - Super škola – škola pre budúce hviezdy šoubiznisu.

• Využitie zostavy LEGO DACTA v predmete rozvíjanie komunikačnej schopnosti

• Hra je základná aktivita detstva. Motivuje a aktivizuje deti, napomáha k ľahšiemu pochopeniu učiva, uvoľňuje strnulosť a strach. V školskom období prevláda organizovaná hra, didaktická hra s určenými pravidlami, ktoré koordinuje učiteľ. Dôležité je hodnotenie účastníkov hry, ktoré ak je adekvátne a pozitívne aktivizuje žiakov k ďalšej práci.

Keďže jemná motorika úzko súvisí s rečou, v rámci predmetu RVK sme využili didaktickú hru pomocou zostavy LEGO DACTA, ktorá prispieva nielen k rozvoj vizuálno-motorickej koordinácie, jemnej motoriky (úchop, presnosť cieleného pohybu, motorická koordinácia horných končatín), ale tiež k správnemu vyjadrovaniu a porozumeniu hovorenej reči.

PaedDr. Ivana Urbaňáková

• Ako sa nestratiť vo svete

• V rámci plnenia čiastkovej úlohy z plánu KDZ  opäť k nám zavítala Mgr. Maďarová z CPP  v Kežmarku.  Žiaci II. stupňa s ňou absolvovali besedu na tému ,,Ako sa nestratiť vo svete,,. Beseda a zaujímavé aktivity boli zamerané na prevenciu obchodovania s ľuďmi.   Boj proti tomuto fenoménu je neľahký a je potrebný to dávať deťom neustále do povedomia, aj vzhľadom na to, že sa neustále objavujú nové spôsoby jeho páchania, podobne ako mnohé iné nelegálne činnosti.

• Pre moju mamu

• Podtatranské osvetové stredisko v Poprade vyhlásilo výtvarnú súťaž pre talentovaných výtvarníkov z MŠ, ZŠ, ŠZŠ na tému ,,Pre moju mamu.“ Naša škola sa zapojila do tejto výtvarnej súťaže a zaslala výtvarné práce žiakov II. stupňa.

• Teplo môjho domova

• Čo sme si pod týmito slovami predstavovali my?

Teplo domova má pre každého z nás rôzny význam. Nejde však iba o príjemný pocit, ale aj  starostlivosť o zdravie a životné prostredie. Výtvarnou tvorivosťou sme vyjadrovali svoj postoj k aktuálnym environmentálnym problémom a pokúsili sa zamyslieť aj nad ich riešeniami.

• Psík ako liek

•  Pri práci s deťmi je canisterapia účinnou metódou, ktorá im pomáha prekonávať ťažkosti súvisiace s ich fyzickou aktivitou, sociálnymi kontaktami a emóciami.  Aj naši žiaci si mohli priamo vyskúšať pocit ,kedy psík leží pri tele, dodáva  fyzickú, psychickú energiu a pohodu. Ukážky canisterapie nám predviedla členka Poľovníckeho združenia z Ľubice. Žiaci strávili príjemný deň so psíkmi. Bol to pre nich  skutočný  zážitok  a zároveň aj terapia.

Mgr. Zavacká

• Čitateľský oriešok

• Čitateľský oriešok je celoslovenská súťaž pre žiakov. Cieľom súťaže je rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením a výtvarnú kreativitu .To bol hlavný dôvod zapojenia sa do tejto súťaže.  Žiak našej školy Peter Gabčo si prečítal dva pútavé príbehy a následne odpovedal na otázky, či prečítanému textu porozumel. Tým sa však zábava nekončila a súťaž vyvrcholila tým, že si dva prečítané príbehy pomocou fantázie a výtvarnej zručnosti premenil do jedného pekného výkresu.

Mgr. Buchtová

• Tri medvede

• Máša sa nestratila, Máša sa zatúlala.  Má deväť rokov a veselo si vykračuje po lese, hoci sa nepohla z miesta. Svet patrí Máši a v Máši je svet. Nevie, nevie, kedy sa čo prihodí, no určite sa niečo bude diať.  Raz zabočí doľava a nájde radosť, raz doprava a objaví strach.  Z čoho? No predsa z medveďa! Ale nie z jedného, ale hneď z troch!

PaedDr. Ivana Urbaňáková

• Ovocie a zelenina ako super hrdinovia!

• Zapojili sme sa do súťažného projektu na tému ,,Ovocie a zelenina ako super hrdinovia!“ Triedy zaujímavo spracovali  danú tému  do výtvarnej práce. Na svoje vlastné projekty boli všetci hrdí.

• Slávnostná akadémia pri príležitosti Dňa učiteľov

• Aj učiteľ môže byť dúhou na niekoho zamračenej oblohe.

Dúhou pre mnohých žiakov a učiteľov sa stala aj pani riaditeľka PaedDr. Renáta Smoroňová.

Ako učiteľka bola a je  láskavá, trpezlivá, štýlová, úprimná, aktívna, kreatívna a nápomocná.

Ako riaditeľka v škole vždy vytvárala pozitívnu atmosféru.

Pristupovala  ku každému s rešpektom, ale predovšetkým poznala a pozná  moc pochvaly.

Pani riaditeľku PaedDr. Renátu Smoroňovú chceme oceniť :

• za  vynikajúce výsledky v riadiacej práci, za  skvelé  manažovanie Špeciálnej základnej školy počas 40 rokov,
            • za vysoko profesionálny prístup vo výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím,
            • za vynikajúce výsledky v edukácii, pri realizácii desiatok úspešných projektov pre deti,
            • za vytvorenie kreatívneho prostredia deťom  s mentálnym postihnutím, ktoré získali  mnohé ocenenia v regionálnych, krajských a celoslovenských výtvarných súťažiach,
            •  za uplatňovanie nových alternatívnych spôsobov vo  vzdelávaní,
            • za ústretovosť a priateľskosť, za jedinečný a obetavý prístup k žiakom aj kolegom,
            • za veľkú činorodosť a akčnosť pri riešení problémov,
            • za vytvorenie kvalitných až nadštandardných vzťahov s partnermi školy a rodičmi žiakov  školy.

Za toto všetko jej patrí jedno veľké ĎAKUJEME od súčasných zamestnancov školy a od všetkých spokojných, šťastných a usmievavých žiakov.