Slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019
Takto sme ukončili školský rok 2017/2018
Celoškolská megašou
Záhrada, ktorá učí II
Školská záhrada a jej plody poskytujú výbornú príležitosť na otvorenie školy komunite, stretávanie sa s rodičmi, rodinnými príslušníkmi, na prezentáciu našej práce a jej výsledkov v príjemnom prírodnom prostredí.
Projekt Záhrada, ktorá učí II predstavuje súčasť projektu Školská výstava ovocia a zeleniny, organizovaného mestom Spišská Belá. Projekt je zameraný na maximálny rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke rozumovej, fyzickej, psychickej, ako i na kompenzáciu nedostatkov s cieľom čo najlepšie ich pripraviť pre samostatný a praktický život. Práca na školskom pozemku má tiež rehabilitačný charakter, ktorý systematicky ovplyvňuje rozvoj motoriky, koordinácie pohybov vytváraním pracovných zručností a návykov.
Cieľom tohto projektu sú práce realizované v školskej záhrade, v rámci predmetu pracovné vyučovanie, kde sa plánovaných aktivít zúčastňujú učitelia, žiaci spolu s rodičmi, starými rodičmi, podľa možností a obsahového zamerania.
Ďalšou možnosťou je využitie záhrady na realizáciu vyučovania, čím podporujeme tvorivosť, hravosť, kritické myslenie, „chuť“ do učenia žiakov, s cieľom vytvoriť základ pre tímovú prácu a vzájomnú kooperáciu.
Mgr. Edita Modlová, PaedDr. Ivana Urbaňáková
Rozzelenanie okien
Kto z vás pozná miesta, kde chýbajú kvety? Myslíme, že takých miest je už málo. Aj my sa snažíme, aby v triedach a priestoroch našej školy bolo takýchto miest čo najmenej. Kvety predsa oživujú, skrášľujú priestory a prostredie, v ktorom sa nachádzame, v ktorom žijeme a do naších všedných dní nám vnášajú trocha čara a vône prírody.
Už po niekoľký krát sme v našej škole vyhlásili súťaž o najkrajšie rozzelenanie okien. Tohto roku sme zaznamenali nemalý úspech. Do súťaže sa zapojili všetky triedy, čo nás veľmi potešilo. Prvenstvo v tejto súťaži získala X. A trieda. Víťazom sa však stali všetci zúčastnení, pretože pestrofarebnosť, mnohorakosť tvarov a vôňa kvetov nás napĺňa radosťou a zlepšuje nám náladu.
Mgr. Ľudmila Nováková
Festival študentského remesla
Voľba povolania je v živote každého žiaka dôležitým rozhodnutím, pretože z toho vyplýva jeho budúca sociálna pozícia, spoločenská prestíž a prevažujúci životný štýl, spojený s preferenciou určitých životných hodnôt, záujmov a smerovaní. Je to výber určitej životnej dráhy, v ktorej sa odrážajú charakteristické rysy jednotlivca a jeho typické osobnostné vlastnosti.
Dňa 08.06.2018 sa žiaci I. a II. stupňa zúčastnili 6. ročníka Festivalu študentského remesla, ktorý organizuje Súkromná stredná odborná škola a Súkromné stredné odborné učilište v Kežmarku. Festival, jeho sprievodné aktivity, súťaže stredných škôl a celý kultúrny program sa niesli v historickom duchu neskorej renesancie a skorého baroka.
Prostredníctvom tejto akcie sa žiaci oboznámili s jednotlivými učebnými odbormi, ktoré môžu byť nápomocné v otázkach rozhodovania a voľby ich budúceho povolania.
PaedDr. Ivana Urbaňáková, Mgr. Milena Burdíčková
Čistenie belianskeho potoka
Príroda je naša matka. Je krásna, nádherná a veľmi dôležitá. Prečo ju však človek bezohľadne ničí svojím správaním a tým znečisťuje životné prostredie?
Potreba kvalitného mestského životného prostredia je všeobecne uznávaná a žiadaná. Mesto Spišská Belá patrí medzi mestá, ktoré si uvedomujú vážnosť situácie, cítia zodpovednosť za svoje rozhodnutia a majú záujem problémy životného prostredia riešiť a tým neustále zlepšovať kvalitu života svojím obyvateľom.
Prostredníctvom projektu „Na našom meste nám záleží“ sa aj naši žiaci aktívne zapojili do environmentálnych aktivít, ktoré boli zamerané na ochranu prírody a životného prostredia. Jednou z takýchto aktivít bolo čistenie belianskeho potoka, jeho brehov a blízkeho okolie potoka. Prostredníctvom tejto akcie sme chceli u žiakov vzbudiť záujem o prírodu, rozvíjať environmentálne cítenie a zároveň poukázať a vyzdvihnúť to, že životné prostredie je mnohokrát veľmi znečistené a že nám to nie je ľahostajné. Pretože aj keď príroda je veľmi silná, nie vždy si vie poradiť s tým, čo my ľudia napáchame.
Mgr. Lucia Pardusová
Divadelné predstavenie "Cirkus Pinka" pri príležitosti MDD
Medzinárodný deň detí je sviatok, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Keď sa opýtate detí, čo by chceli na MDD, vo väčšine prípadov to skončí pri nakupovaní nejakých darčekov. Príležitostí pre hmotný darček je po celý rok viac než dosť. Stále však platí, že pre deti je meradlom rodičovskej lásky náš čas či naša pozornosť a nie nakupovanie darčekov. Kontrolná otázka pre nás samých môže byť, čo si my z našich vlastných osláv pamätáme viac. Konkrétny dar alebo atmosféru, zábavu, ľudí? U väčšiny by pravdepodobne vyhrala atmosféra a vzťahy. Tie si v srdci dokážeme uchovať oveľa dlhšie. Deti sú často obrazom nás dospelých. V ich dušiach ako v malých zrkadlách sa odrážajú naše hodnoty, postoje, radosti či smútok. Sú to tvárne bytosti, ktoré s obdivom hľadia na náš každý krok a veria, že to, čo urobíme, je len správne. Spoločné zážitky si deti navždy zapamätajú a spomienky na ne budú aj v dospelom veku robiť ich svet krajší.
Je veľmi pekným zvykom aj na našej škole venovať v tento deň žiakom zážitok, ktorý obohatí ich srdiečka, vyčarí úsmev na tváričkách a dojmy z tohto zážitku pretrvajú . Tento rok sme pozvali bábkové divadlo spod Spišského hradu s inscenáciou „Cirkus Pinka“, aby sme spoločne oslávili MDD. Jednalo sa o dojímavý príbeh akrobatky Pinky o tom, aké tenučké je lano medzi úspechom a neúspechom. Nazreli sme spolu pod šapitó očami starej klaunky. Ukázala nám nielen pozlátko zábavy a smiechu, ale aj tvrdej driny akrobatky Pinky v čase, keď tam nie sú diváci. Deti príbeh zaujal, očami hltali krásne bábky a celý dej na javisku. Výkon autorky a hlavnej predstaviteľky pani Ivy Liptákovej bol exelentný, čo ocenili všetky deti v kinosále smiechom a potleskom. Pozitívne emócie boli tým najlepším meradlom záujmu detí z rozprávkového príbehu. Môžeme zaželať nielen naším deťom, žiakom našej školy, ale všetkým deťom, krásny medzinárodný deň detí.
Mgr. Lýdia Žingorová
Fajčenie rozbije srdce
31. máj je vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku. Tento rok sa niesol pod heslom „Fajčenie rozbije srdce“. Aj naša škola sa v tento deň venovala rôznym aktivitám s cieľom informovať žiakov o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v každom veku a chrániť najmä deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením.
Tento deň sme odštartovali školskou rozhlasovou reláciou, ktorou sme chceli poukázať na škodlivosť tabaku pre naše srdce a iné kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú jednou z hlavných príčin úmrtí vo svete. Odvážlivci prečítali poučné básničky do školského rozhlasu, ktoré si vypočuli aj ostatní žiaci.
Ďalšou aktivitou bola interaktívna prednáška pre žiakov II. stupňa. Prednáška bola spojená aj s besedou o závislosti od tabaku, ktorá je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete.
31. máj je vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku. Tento rok sa niesol pod heslom „Fajčenie rozbije srdce“. Pod týmto názvom sa ukrýval už 11. ročníku turnaja v stolnom tenise v spolupráci s DD v Spišskej Belej.
Súťažilo sa v dvoch kategóriách deti a dospelí. Pre všetkých zúčastnených čakalo občerstvenie a na výhercov vecné ceny a diplomy. Súťaž pripravila a organizovala Mgr. Miroslava Černáková a určite sa jej touto aktivitou podarilo poukázať na význam zmysluplného trávenia voľného času.
Veríme, že tabak a cigarety sa nestanú samozrejmosťou v živote našich žiakov, ale práve naopak, že ich budú považovať za hrozbu pre svoje zdravie a zdravie svojich blízkych.
Mgr. Edita Modlová
World Challenge day
World Challenge Day je Medzinárodný deň pohybu vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou. Cieľom tohto dňa je zvýšenie verejného povedomia o zdravom životnom štýle založeného na dostatku primeraného pohybu.
Predposledný májový deň sa žiaci Špeciálnej základnej školy už tradične zúčastnili Medzinárodného dňa pohybu. Športové podujatie organizovalo Centrum voľného času mesta Spišská Belá. Tento ročník sa niesol v znamení hesla „Deň pohybu v našom meste“. Našimi platnými hlasmi na prezenčnej listine sme podporili mesto Spišská Belá v celoslovenskej súťaži Challenge Day. Cieľom športovej akcie bolo zapojiť sa do ľubovoľných pohybových aktivít zvyšujúcich pulzovú frekvenciu v nepretržitom trvaní minimálne 15 minút. Rovnako aj formovať uvedomelosť a nadšenie pre zdravý a aktívny životný štýl. Ako miesto konania sme zvolili multifunkčné ihrisko. Žiaci sa zapojili do zábavno–športových aktivít a pohybových hier (lavína, koza, fúrik, vláčik), prekonávanie slalomovej dráhy s tenisovou raketou a loptičkou, behy z rôznych polôh i preťahovanie lanom. Pohybu doprialo aj teplé slnečné počasie.
Mgr. Mária Karašová
Cvičenie v prírode a sezónne činnosti
Teplé a slnečné počasie je ideálna doba na pobyt na čerstvom vzduchu. Cvičenie v prírode prináša mnoho výhod v oblasti fyzického, psychického i duševného zdravia. Pobyt a cvičenie na čerstvom vzduchu priaznivo pôsobí aj na náš imunitný systém. V utorok 29. mája sa naši žiaci zúčastnili posledného Cvičenia v prírode a sezónnych činností v tomto školskom roku. Žiaci spolu s učiteľmi absolvovali pešiu turistiku do neďalekej obce Krížová Ves. Naším cieľom bolo tento deň stráviť pobytom i oddychom v prírode v letnom období. Okružnou turistikou sme sa zastavili v Belianskych kúpeľoch. Žiaci mali v areáli kúpeľov možnosť vidieť vysokú zver (srny, jelene a srnky ), divé prasa a tiež kone. Tento deň sme si spríjemnili terénnymi a kolektívnymi hrami, ktoré pozitívne pôsobia na sociálny a duševný rast žiakov. Žiaci variantu C vykonávali pohybové aktivity, v rámci ich možností, na multifunkčnom ihrisku školy. Športovej akcii doprialo krásne slnečné počasie.
Mgr. Mária Karašová
Týždeň modrého gombíka
Už po 14. rok organizuje UNICEF Slovensko verejnú zbierku pod názvom Týždeň modrého gombíka. Cieľom zbierky ja zabezpečiť humanitárnu pomoc deťom na Ukrajine, ktoré žijú v konfliktných oblastiach. Celá zbierka sa nesie heslom „Pre každé dieťa, detstvo“, čím sa upozorňuje na skutočnosť, že konflikt berie deťom nielen materiálne veci, domovy, školy, ale hlavne im berie detstvo, ktoré si zaslúžia.
Aj naša škola sa opätovne zapojila do tejto úctyhodnej aktivity. I napriek tomu, že naši žiaci pochádzajú zo sociálne slabších rodín, a často krát sa aj oni musia v mnohých veciach uskromniť, tak myšlienka pomôcť iným deťom ich veľmi nadchla. Spoločne sa nám podarilo nazbierať 28,01€, i keď to nie je veľa, veríme, že týmto deťom aspoň z časti vrátime kúsok ich detstva, na ktoré majú právo.
Ivana Oravcová
Evička nám ochorela
Zdravie je pre nás všetkých prvoradou hodnotou. Závisí od neho kvalita budúceho života, možné sprievodné ochorenia a aj celková dĺžka života. Pestovanie zdravia človeka je dôležité od útleho detstva. Výchovou detí na školách k zdravému životnému štýlu učíme žiakov návykom, ktoré v nich zostanú zakorenené a budú z nich čerpať po celý svoj život.
Projekt „Evička nám ochorela“ prebieha v materských školách u detí vo veku 5-6 rokov. Naša špeciálna základná škola sa už tradične zúčastňuje tohto projektu. Tento rok sa projektu zúčastnili žiaci II. A triedy.
Cieľom projektu je primeraným spôsobom formovať zdravotné uvedomenie detí. Podporovať u nich zmysel pre ochranu zdravia a zdravia iných osôb. Hravou formou zvýšiť úroveň poznatkov i praktických zručnosti detí v oblasti poskytovania prvej pomoci, rozvíjať pozitívny vzťah detí k otázkam zdravotnej výchovy z hľadiska zodpovednosti za svoje zdravie, predchádzať úrazom a ochoreniam detí. V rámci projektu prostredníctvom tematických okruhov vedieme deti, aby zamerali svoju pozornosť na vlastné zdravie, možnosti prevencie a na prvú pomoc pri drobných zraneniach. V deťoch sa hravou formou odbúrava strach a panika z krvi, drobných poranení a chorôb. Deti sú adekvátne k svojmu veku pripravované na zvládnutie každodenných situácií ohrozujúcich ich zdravie. Celý školský rok sa deti spoločne s triednou učiteľkou pripravujú v jednotlivých okruhoch na záverečnú prehliadku zdravotnej výchovy na celookresnej zdravotníckej súťaži, ktorá sa konala 31.5.2018 v MŠ Možiarska v Kežmarku. Naše deti v trojčlenných družstvách spoločne s ostatnými deťmi prechádzali jednotlivé stanovištia, kde prezentovali svoje nadobudnuté vedomosti, a tak postupne získavali jednotlivé písmená tajničky, ktorú v závere úspešne vylúštili. Odmenou im bol diplom a malé pozornosti od Červeného kríža, ale to najdôležitejšie bol pocit, že naši žiaci sú pripravení na zvládnutie každodenných situácií.
Mgr. Lýdia Žingorová
Vyšehradský slávik IV.
Hudba je maľbou, na ktorú sa pozeráme ušami a je jedným z najlepších prostriedkov k prebudeniu citov. Prostredníctvom hudby a tanca môžeme vyjadriť svoje pocity a emócie. Hudba je dôležitou súčasťou každého z nás a sprevádza nás na každom kroku. Je aj dôležitou zložkou vo výchovno-vzdelávacom procese u žiakov so zdravotným znevýhodnením. Pomocou hudby, spevu a tanca sa rozvíja osobnosť týchto detí a je veľmi dôležité rozvíjať u nich spevácky a tanečný potenciál.
Ukážku hudobných a tanečných výkonov sme mali možnosť prezentovať na významnej speváckej súťaži Vyšehradský slávik IV., ktorá sa konala v Poľskej republike v meste Nowy Sacz v špeciálnom edukačnom stredisku Márii Grzegorzewskiej. Naši žiaci svoj talent predviedli v štyroch hudobných ukážkach, ktoré si pripravili pod vedením učiteľky Mgr. Miroslavy Černákovej a pedagogickej asistentky Ivany Oravcovej. V súťaži sme sa umiestnili na krásnom druhom mieste. Umiestnenie nás veľmi teší a je výsledkom práce a usilovnosti všetkých zúčastnených.
Ivana Oravcová, Mgr. Miroslava Černáková
S vďakou našim mamám
„Mama, mamka, mamička...“ azda najkrajšie oslovenie, aké môžeme žene vysloviť. Týmito slovami vyjadrujeme nielen úctu, obdiv, ale aj vďaku každej žene - matke. „S vďakou našim mamám“, je názov X. ročníka krajskej kreatívnej súťaže, ktorú organizuje Špeciálna základná škola v Kežmarku v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom. Výstava žiackych prác sa konala od 30. apríla do 10. mája 2018. Práce žiakov si tak mohli prísť pozrieť nielen žiaci a učitelia, ale aj široká verejnosť a hlavne mamky, ktoré boli inšpiráciou pre celú súťaž a ktorým bola venovaná.
Svoju kreativitu a tvorivosť v tejto súťaži predviedli aj žiaci našej školy. Žiačka Barbora Horváthová obdŕžala od organizátorov súťaže vecnú cenu a naša škola pamätný list.
Poďakovanie patrí žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže svojou kreatívnou tvorbou a pedagógom, ktorí ich viedli danou témou.
Mgr. Edita Modlová
Vyznanie mestu - vernisáž a dražba v Kaštieli Strážky
Týždeň modrého gombíka
Tohto roku sme sa opätovne zapojili do aktivity UNICEFu Slovensko “Týždeň modrého gombíka”. Napriek tomu, že žiaci našej školy toho nemajú veľa, nakoľko sa jedná o rómskych žiakov pochádzajúcich zo skromnejších pomerov, myšlienka pomoci iným deťom ich veľmi nadchla. Spoločne sa nám podarilo nazbierať 37,62 eur a veríme, že i keď nejde o veľkú sumu, pomôže dobrej veci.
Ivana Závacka
Vyznanie mestu
Mesto Spišská Belá, mesto ako každé iné, no pritom niečím výnimočné. Výnimočné najmä svojou históriou, kultúrnymi pamiatkami a renesančným Kaštieľom Strážky. Túto výnimočnosť sa snažili vyzdvihnúť aj žiaci Špeciálnej základnej školy pod vedením uznávaných umelcov prostredníctvom celoročného projektu, ktorý sa niesol v znamení nášho mesta. Cieľom projektu bolo upriamiť pozornoť na historické dominanty mesta Spišská Belá a hradby Kaštieľa Strážky.
Vernisáž pod názvom „Vyznanie mestu“ bola ukončením celoročného projektu „My a naše mesto“. Aukcia bola vyvrcholením práce umelcov, ich malých pomocníkov a celého sprievodného ansámblu v roli učiteľov.
Tak, ako povinná školská dochádzka sa symbolicky končí desiatym ročníkom školskej dochádzky, tak i tento rok, bol desiatym v poradí organizátorov podujatia. Organizátori si týmto vyslúžili svoj symbolický diplom, kde obstáli a úspešne obhájili svoju trpezlivosť, pracovitosť a vytrvalosť. Hlavným hnacím motívom do každého roku je a bolo nadšenie z „krásna“ a ľudí, ktorí sa na celom projekte podieľajú, vytvárajú ho a organizujú. Výsledkom niekoľko týždňového snaženia a tvorby žiakov boli umelecké obrazy a trojrozmerné keramické objekty inšpirované kultúrnymi, historickými a prírodnými dominantami nášho mesta. Dražba umeleckých výtvorov sa prvýkrát konala v galérii Kaštieľa v Strážkach. Piatkový večer by mohol mať prívlastky ako pompézny, vzrušujúci a hlavne štedrý. Finančný výťažok z dražby poputuje pre občianske združenie „Zlatá rybka“, ktoré vzniklo pri Špeciálnej základnej škole v Spišskej Belej, a pomáha deťom so zdravotným a sociálnym znevýhodnením.
Ďakujeme celému občianskemu združeniu „Zlatá rybka“, primátorovi mesta Spišská Belá JUDr. Štefanovi Bieľakovi, ktorý podujatie zastrešuje. Veľká vďaka patrí textárovi, výtvarníkovi a skladateľovi Vladovi Krauszovi a keramikárovi Petrovi Smikovi za ochotu pracovať s deťmi s mentálnym postihnutím a schopnosť spoločne s nimi zhmotniť do farieb, obrazov a keramiky z umeleckej perspektívy mesto Spišská Belá. Ďakujeme tým, ktorí vedú slabších a menších k poznaniu a tvorbe, akým je pedagogický zbor, ale i tým, ktorí príjmu pozvanie a finančne prispejú na dobrú vec.
Mgr. Mária Karašová
Vyšehradský slávik III.
Tak ako každý rok, ani tento nebol výnimkou. V mesiaci máj sme sa s deťmi opäť zúčastnili speváckej súťaže - „Vyšehradský slávik III. “. Táto akcia bola o speve a konala sa v Poľsku – v Nowom Saczi. Súťaže sa zúčastnili žiaci našej školy. Vystúpili so štyrmi pesničkami – jednou detskou pesničkou od Fíha tralala a ďalšími troma modernými pesničkami s názvami – Ta ne, Jabĺčko - od slovenskej speváčky – Kristíny a ako tretia pesnička – Spolu – od slovenského speváka- Adama Ďuricu. Na súťaži sa zúčastnili žiaci VIII.B a I.A triedy. Získali sme dve ocenenia, čo nás veľmi potešilo. Tejto súťaže sa zúčastnime aj na budúci školský rok a už teraz sa veľmi tešíme.
Ivana Závacka
Týždeň s knihou a mestom
“Ak chceš byť dokonalý, predaj všetko, čo máš, a rozdaj chudobným…”. Týmto výrokom sa inšpiroval a riadil počas života patrón mesta Spišská Belá Sv. Anton Opát. Poukazuje predovšetkým na to, ako si ľudia môžu navzájom pomáhať prostredníctvom rôznych foriem. Jednou takou je aj pomoc, napredovanie, vzdelávanie a odhodlanie. To sú vlastnosti, s ktorými sa človek narodí, ale môže sa ich naučiť a spoznať i čítaním.
Stáva sa už tradíciou, že aj na našej škole sa každoročne zapájame do týždňa hlasného čítania. Tretí aprílový týždeň sa niesol v znamení mesta Spišská Belá. Prostredníctvom projektu, „Týždeň s knihou a mestom“, žiaci získali nové poznatky a vedomosti o našom meste. Pomocou čítania príbehov, rozprávok, básní a piesni sa žiaci oboznámili s históriou mesta, významnými osobnosťami, historickými dominantami mesta a blízkeho okolia. Výsledkom projektu bola spoločná práca žiakov a zhrnutie informácií o meste Spišská Bela, tvorba prezentácie a mapy mesta.
Mgr. Lucia Pardusová