Nadpis
Projekt Záhrada, ktorá učí II. je zameraný na maximálny rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke rozumovej, fyzickej, psychickej, na kompenzáciu nedostatkov s cieľom čo najlepšie ich pripraviť pre samostatný a praktický život. Práca na školskom pozemku má tiež rehabilitačný charakter, ktorý systematicky ovplyvňuje rozvoj motoriky, koordinácie pohybov vytváraním pracovných zručností a návykov. Školská záhrada a jej plody poskytujú výbornú príležitosť na otvorenie školy komunite, stretávanie sa s rodičmi a prezentáciu našej práce, jej výsledkov v príjemnom prírodnom prostredí.
Cieľom tohto projektu budú práce realizované v školskej záhrade, v rámci predmetu pracovné vyučovanie, kde sa plánovaných aktivít zúčastnia učitelia, žiaci spolu s rodičmi, starými rodičmi, podľa možností a obsahového zamerania. Ďalšou možnosťou bude využitie záhrady na realizáciu vyučovania, čím podporíme tvorivosť, hravosť, kritické myslenie, „chuť“ do učenia žiakov, s cieľom vytvoriť základ pre tímovú prácu, vzájomnú kooperáciu.
Hlavné ciele projektu
Zapojiť žiakov osobne prostredníctvom rodiny a školy do prác v záhrade.
Rozvíjať ich zručnosti, rozšíriť vedomosti a kreativitu.
Posilniť sociálne cítenie a rodinné väzby.
Vytvárať u žiakov so zdravotným znevýhodnením kladný vzťah k práci, plniť základnú prípravu pre budúce povolanie a potrebu pre praktický život v rodine i spoločnosti.
Prakticky využiť znalosti z oblasti informatiky a medzipredmetových vzťahov:
- viesť elektronický zápisník s uvedením druhov a odrôd ovocia, zeleniny a kvetov vysadených v záhrade, skleníku, použitých hnojív, postrekov proti škodcom,
- zverejňovať fotografie na sociálnej sieti školy,
- spracovať fotografie ako album a venovať rodičom, či rodinným príslušníkom.
Mgr. Ivana Urbaňáková, Mgr. Edita Modlová