Nadpis
Špeciálna základná škola vznikla 1. septembra 1980 a od tohto dátumu je súčasťou mesta Spišská Belá. Máloktoré slovenské mesto má takú atraktívnu polohu s množstvom panoramatických výhľadov na Vysoké a Belianske Tatry. Cítime , že všetky tieto krásy belianskej prírody nechceme len obdivovať. Chceme tieto poklady bližšie spoznať a chrániť ich prostredníctvom environmentálnych aktivít.
Súčasťou pracovno – športovo - relaxačného areálu školy je edukačný chodník, ktorý v tomto školskom roku ponesie názov Klenoty belianskej prírody.
Edukačný chodník bude mať sedem zastavení:
- Beliansky rybník - prímestská oddychová zóna mesta Spišská Belá s nádherným výhľadom na Vysoké a čiastočne Belianske Tatry
- Belianska jaskyňa - (vchod v nadmorskej výške 885 m) je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách
- Belianske Tatry - ponúkajú rozmanitú kvetenu, za všetky druhy – plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum).
- Lesnícky náučný chodník Fľak – chodník predstavuje nenáročnú prechádzku s desiatimi info panelmi so zaujímavými informáciami o histórii mestských lesov, zvery a ochrane prírody.
- Náučný chodník Belianske lúky – najväčšie zachované slatinné rašelinisko na Slovensku. Typickými rastlinami slatín sú orchidey, veľmi početný je vzácny Vstavačovec strmolistý, Vachta trojlistá, Páperník , Žltohlav najvyšší, Ostrica Davalova.
- Náučný chodník Krivý kút - zriadený oddychovo-vzdelávací areál, ktorého súčasťou je kolová stavba na vodnej hladine, ako kópia obydlia pravekého človeka. Šetrný a bezpečný prechod náučným chodníkom zabezpečujú vyvýšené drevené lávky nad terénom a z troch informačných panelov sa návštevník dozvedá zaujímavé informácie. Prvý sa zaoberá prírodnými hodnotami a významom rašelinísk v Podtatranskej kotline. Druhý sa zaoberá živočíšstvom rašelinísk a je situovaný pri atraktívnej bobrej hrádzi. A tretí panel je umiestnený pri jednoduchom kolovom obydlí človeka, ktorý žil v podobných podmienkach v praveku, a prezentuje miestnu históriu a rašeliniská ako významné archeologické náleziská.
- Park kaštieľa Strážky – anglický renesančný park z 15. storočia s bohatou faunou.
Hlavné ciele projektu:
- Získať teoretické vedomosti o dominantách belianskej prírody,
- zoznámiť sa s jedinečnou faunou a flórou,
- rozvíjať školské i mimoškolské aktivity zamerané k environmentálnemu vzdelávaniu,
- uvedomiť si dôležitosť vzťahu medzi človekom a prostredím, v ktorom žijeme,
- viesť žiakov k ochrane životného prostredia,
- poznávať prírodu ako organickú súčasť životného prostredia,
- rozvíjať tvorivosť, citlivosť a ochotu riešiť environmentálne problémy.
PaedDr. Smoroňová, Mgr. Pitková