• Túlavé topánky

• Kultúra sa nenahraditeľným spôsobom podieľa na tvorbe a vývoji hodnotového systému človeka. Projekt Túlavé topánky sme preto zamerali  na rozvoj kultúrnych aktivít žiakov, ktorí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia (znevýhodnenie chudobou a kultúrou). Toto prostredie vzhľadom na sociálne a jazykové podmienky nedostatočne stimuluje rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností jednotlivca, nepodporuje jeho efektívnu socializáciu a neposkytuje dostatok primeraných podnetov pre rozvoj osobnosti.

Žiaci ŠZŠ Spišská Belá nemajú možnosť navštevovať kultúrne inštitúcie alebo podujatia nakoľko pochádzajú z vyššie spomínaného  prostredia kde je jednak nedostatok financií, taktiež vzdialenosť od kultúrnych inštitúcií a aj vplyv rodičov, ktorí nemajú záujem s deťmi navštevovať kultúrne inštitúcie. Preto v prípade našich žiakov  plní dôležitú úlohu v rámci návštevnosti kultúrnych inštitúcií alebo podujatí škola.

Hlavné ciele projektu

1.Viesť žiakov  k prirodzenej hrdosti na kultúrne a historické pamiatky, zvyky a tradície svojho regiónu a Slovenska.

2. Osvojiť si spoločenské pravidlá potrebné pri návšteve divadla a kina a  zásady spoločenskej etikety.

3. Osvojiť si kultúru správania pri cestovaní hromadným dopravným prostriedkom.

4. Rozlišovať kultúrne a nekultúrne správanie.

5. Prijímať kultúrne podnety, byť otvorený podieľať sa na kultúrnych podujatiach v skupine.