Ubehlo už 16 rokov, odkedy Európska komisia vyhlásila po prvýkrát Európsky týždeň boja proti drogám. Postupne sa stalo nepísanou tradíciou, že práve v novembri sa viac, ako zvyčajne organizujú alebo zviditeľňujú aktivity zamerané na prevenciu drogových závislostí. Drogová závislosť nevzniká náhle, ale vyvíja sa a súvisí so spôsobom života človeka. Náklonnosť k drogám vzniká najmä v období dospievania, ktoré je dôležitým obdobím pre zdravý rozvoj osobnosti človeka.
A keďže 20. 11. 2014 uplynulo presne 25 rokov od prijatia Dohovoru o právach dieťaťa, rozhodli sme sa pripomenúť si tieto dve významné udalosti zaujímavým projektom, ktorý sme realizovali pod názvom Ži naplno, ži správne!
Jedným z najdôležitejších bodov prevencie drogových závislostí je naučiť deti zmysluplne využívať voľný čas. A zároveň, jedným so základných práv dieťaťa je právo na hru a voľný čas a práve voľný čas sa stal hlavnou témou projektu.
Úvod tohto netypického dňa bol venovaný vzdelávacej hodinke, v ktorej sme si spoločne so žiakmi pripomenuli základné práva dieťaťa, ako aj správne a efektívne trávenie voľného času. Súčasťou vzdelávacej časti bola aj interaktívna prednáška venovaná téme drogovej závislosti.
Po vzdelávacom vstupe nasledovalo samotné realizovanie aktivít. Chlapci II. stupňa mali možnosť uplatniť svoj športový talent počas florbalového turnaja, ktorý sa realizoval na multifunkčnom ihrisku, dievčatá II. stupňa sa najprv zapotili na aktivite Zdravie so zumbou a následne sa zúčastnili workshopu, ktorý bol spojený so sledovaním edukačného filmu Katka, o živote drogovo závislých. Tretiu skupinu tvorili žiaci prvého stupňa, pre ktorých bolo pripravené Zábavné dopoludnie, plné hier a tvorivých aktivít.
Vďaka tomuto projektu sa žiaci učili nielen zmysluplnému využívaniu voľného času plnohodnotnými aktivitami, ale viedli sme ich aj k uvedomeniu si vlastných práv a povinností a pozitív zdravého životného štýlu. Projektom sme podporili rozvoj zdravej súťaživosti, ale rovnako aj spolupráce a venovali sem sa aj upevneniu vzťahu žiakov k športu. V neposlednom rade sa utužili nielen vzťahy medzi deťmi navzájom, ale aj medzi deťmi a učiteľmi.
Na záver vydareného dňa bolo pre deti pripravené nielen občerstvenie, ale aj množstvo vecných odmien a upomienkových predmetov.
Tento projekt bol realizovaný v rámci Národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť a bol spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.
Mgr. Ľubomíra Kopaničáková