Do galérie Nefajči a hraj ..... boli pridané fotografie.
Novinky
Nefajči a hraj .....
- 4
Kniha spája
„Knihy sú najtichší a najvernejší priateľ, najdostupnejší a najmúdrejší radca a najtrpezlivejší učiteľ.“
(Charles W. Eliot.)Mesiac marec tradične spájame s príchodom jari a kvitnutím prvých snežienok, ale poznáme ho aj ako marec – mesiac knihy. Knihy majú v živote každého z nás nezastupiteľné miesto. Každá kniha má svoje čaro, svoj dej, ktorým dokáže upútať. Dokáže nám odpovedať na otázky, dokáže nás usmerniť v živote, ba dokonca pomôcť. Prostredníctvom kníh získavame nové, cenné poznatky, informácie a osvojujeme si nové vedomosti. Kniha má moc premeniť zlú náladu na dobrú a dobrú na ešte lepšiu. A práve z tohto dôvodu sme sa aj my spoločne s našimi žiakmi rozhodli navštíviť knižnicu v ZŠ v Ľubici. Počas návštevy knižnice sme si spoločne so žiakmi prečítali krátke príbehy rozprávkových hrdinov a aspoň na malú chvíľu sme mohli utiecť z reálneho sveta a ponoriť sa do sveta fantázie a rozprávky, kde dobro víťazí nad zlom.
Mgr. Eva Závacka
2% z dane
Vážení rodičia a priatelia školy,
pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!
Aj vy môžete prispieť na dobrú vec, pomôžte deťom s mentálnym postihnutím, ktoré to naozaj potrebujú.
Podporiť nás môžete poukázaním 2 % dane z príjmov, venovaním finančnej, či nefinančnej podpory, alebo sa tiež môžete zapojiť ako dobrovoľníci.
Finančné prostriedky budú použité na:
- skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
- skvalitnenie vybavenia školy
V prípade otázok kontaktujete:
PaedDr. Renáta Smoroňová
tel. č.: 052/4591490, 0907942256
e-mail: skolabela21@gmail.com
Vyhlasenie-o-poukazani-podielu-zaplatenej-dane-z-prijmov-fyzickej-osoby.pdf
Potvrdenie-o-zaplateni-dane-z-prijmov-zo-zavislej-cinnosti_01-2019.pdf
Zvuky farieb
Ako vzniká obraz? Môže byť inšpirovaný prírodou, geometriou, vnútornými pocitmi umelca alebo práve Hudbou. Existujú ľudia, ktorí dokážu vidieť farby prostredníctvom zvukov a tak namaľujú svoj obraz. Možno aj Ladislav Medňanský bol práve jedným z nich, tak sme sa i mi pokúsili počas 2. návštevy galérie v kaštiely v Strážkach vidieť farby prostredníctvom rôznych známych zvukov a priradiť k nim práve obrazy pána Medňanského. Bola to pre nás naozaj ťažká skúška. Niektorí sme boli úspešní viac iní menej, ale všetkým sa nám to naozaj páčilo. A zistili sme, že je ozaj možné vidieť aj ZVUKY FARIEB.
Mgr. Anna Madejová
Lyžiarský výcvik
Prvý februárový týždeň sa pre končiacich žiakov druhého stupňa uskutočnil základný lyžiarsky výcvik, v neďalekom lyžiarskom stredisku v Bachledovej doline. Naším cieľom bolo naučiť všetkých žiakov ( nelyžiarov ) zvládnuť základné lyžiarske pohybové zručnosti ako: základný lyžiarsky postoj, brzdenie na svahu, jazdu na vleku a zjazd terénu oblúkmi v obojstrannom prívrate. V polovici výcviku už niektorí žiaci zvládli slalom dolu svahom. Lyžiarsky výcvik bol financovaný z finančných prostriedkov, ktoré MŠVVŠ SR vyhradilo na tento účel. Vďaka tomu mali naši žiaci možnosť stať na lyžiach prvýkrát. Počasie a podmienky na lyžovanie boli vynikajúce. Celkovú školskú akciu hodnotíme kladne, o čom hovorí pozitívna spätná väzba zo strany žiakov.
Mgr. Mária Karašová
My sme malí muzikanti
„My sme malí muzikanti, my vieme aj pekne hrať...“ v duchu tejto milej detskej pesničky sa niesol jeden netradičný deň, kedy sa aj naši žiaci stali malými muzikantmi a zahrali si na jednoduchých hudobných nástrojoch v krásnych priestoroch Kaštieľa v Strážkach, čo umocňovalo ich pocit . Tento deň bol výnimočný aj tým, že pod vedením skúsených lektoriek si všetci žiaci vyrobili vlastné hudobné nástroje z odpadových materiálov, čím sme aj my prispeli k ochrane životného prostredia a naučili sme sa, že odpadky nepatria len do odpadkových košov, ale je možné si z nich vytvoriť rôzne nástroje. V závere dňa si všetci spoločne zahrali na svojich vlastnoručne vyrobených nástrojoch a plný nových zážitkov sme sa tešili, aký krásny hudobný deň sme prežili.
Mgr. Anna Madejová
Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany
Poslaním súťaže bolo vykonať osvetu civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112 vo vzťahu k verejnosti. Do okresného kola súťaže bolo zapojených 26 typov škôl (MŠ, ZŠ, ŠZŠ) a doručených celkovo 211 výtvarných prác a priestorových návrhov. Určenou komisiou boli vybrané z každej kategórie najúspešnejšie práce.
Lucia Hangurbadžová zo VII. A triedy získala ocenenie v tejto súťaži a zvolenou témou Veď aj ja som záchranár. Umiestnila na 3. mieste v IV. kategórii: špeciálne školy. Poďakovanie patrí aj ich učiteľom, ktorí viedli deti k zadanej téme.
Lucii srdečne gratulujeme k získanému oceneniu v tejto súťaži.
Víťazi z okresného kola postupujú na národné kolo, ktoré sa uskutoční pod záštitou MV SR pri príležitosti osláv Európskeho dňa čísla tiesňového volania 112.
Mgr. Edita Modlová
Vianočné pečenie medovníkov
„Vianoce, to je čas, keď sa hluk, hnev a nepokoj premenia na lásku a ticho.“
Predvianočné obdobie sa začína zapálením prvej sviečky na adventnom venci. V každom dome je rozsvietený vianočný stromček, ktorý žiari pestrými farbami a na Štedrý večer je pod ním veľa darčekov, ktoré potešia každú ľudskú dušu. V izbe hrá vianočná melódia, ktorú počúvajú deti pri čakaní na zvonček. To sú Vianoce. Ale k týmto krásnym Vianociam patria aj rozvoniavajúce koláčiky a medovníky pečené s láskou. Aj naši žiaci si priblížili predvianočnú atmosféru pečením medovníkov v Základnej škole v Ľubici. Integračná aktivita bola zameraná na spoločné pečenie medovníkov so žiakmi 4. A a 4. B. triedy. Všetci spoločne vykrajovali cesto, ukladali na plech a piekli do zlatista rôzne tvary medovníkov. Prácu im spríjemňovali vianočné koledy, ktoré navodili tú správnu predvianočnú atmosféru. Po dobre vykonanej práci nám bolo najväčšou odmenou ochutnávanie upečených medovníkov, ktoré chutili skutočne vianočne. Táto akcia sa deťom veľmi páčila a už teraz sa tešia na budúci rok, kde sa znovu stretnú pri spoločnom vianočnom pečení medovníkov.
Mgr. Eva Zavacká
Tvorivé dielne s hlinu pod vedením keramikára Petra Smika
Pán Smik sa venuje keramickej plastike, komornej a monumentálnej tvorbe s použitím jemnej i hrubej kameniny. Žije v neďalekej obci Hôrka a aj napriek svojej pracovnej vyťaženosti si tento školský rok opäť našiel čas pre našich žiakov, aby im odovzdal svoje skúseností z oblasti keramiky.
Prvé tvorivé stretnutie sa začalo teoretickou časťou, kde keramikár rozprával o hline, o rôznych pracovných technikách a používal pritom názorné ukážky. Žiaci tvarovali z platov hliny, vyrezávali a modelovaním z voľnej ruky vyhotovili jednotlivé reliéfne časti, ktoré zakomponovali do svojho keramického výrobku.
Na druhom stretnutí si žiaci svoje vypálené výroby vymaľovali glazúrovou farbou. Všetci to zvládli výborne a vyslúžili si aj uznanie a pochvalu od pána keramikára.
Mgr. Edita Modlová
Anjel Vianoc 2018
Predvianočné obdobie sa každý rok nesie v znamení výtvarnej súťaže Anjel Vianoc.
Do tejto akcie sa zapojili žiaci I. aj II. stupňa. Za pomoci svojich učiteliek vytvorili rôznymi technikami svoje anjelské nápady, kde prezentovali svoju nápaditosť, talent a výtvarnú zručnosť.
Školu reprezentuje 10 žiackych prác. Naše práce, ale aj práce ďalších zapojených škôl budú vystavené od 6. 12. 2018 v priestoroch Art Klubu Tatranskej galérie v Poprade.
Mgr. Edita Modlová
Európsky týždeň boja proti drogám
Pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý už tradične pripadá na tretí novembrový týždeň, sa na našej škole traduje organizovať aktivity zamerané na prevenciu drogových závislostí a podporu zdravého životného štýlu. Žiaci sa počas celého týždňa mohli tešiť na rôzne športové aktivity, náučné prednášky i premietanie filmov.
Pre žiakov prvého stupňa zorganizovalo CVČ v Spišskej Belej stretnutie pod názvom „Lieky nie sú cukríky“ s pripravenými náučnými, ale i zábavnými hrami či kvízmi. Žiaci sa učili rozlišovať potraviny, ktoré sú zdravé a prospešné pre život, a naopak, ktoré negatívne vplývajú na organizmus človeka.
Pre staršie dievčatá si pani učiteľky pripravili cvičenia na Fit loptách a Jogové cvičenia. V rytme hudby sa naučili správnemu držaniu tela, posilňovali svaly celého tela a ponaťahovali sa pri strečingových cvičeniach. Pri Jógových prvkoch dievčatá zrelaxovali a zamerali sa na správne dýchanie.
Všetci žiaci druhého stupňa sa zúčastnili premietania edukačného filmu „Alkohol, skrytý nepriateľ.“ Tento film je reálnou výpoveďou mladých ľudí o tom, ako im dlhodobá závislosť na drogách a alkohole zničila rodinné i priateľské vzťahy, ako aj začínajúcu pracovnú kariéru. Pre veľkú zvedavosť detí o negatívnom dopade drog, alkoholu a fajčenia sme doplnili premietanie pre dievčatá o ďalší film pod názvom „Vplyv pitia alkoholu počas tehotenstva na vývin plodu“.
U starších žiakov nemohol chýbať obľúbený florbalový turnaj na multifunkčnom ihrisku, kde v zmiešaných štvorčlenných družstvá súťažili medzi sebou.
V rámci celého Európskeho týždňa boja proti drogám sa učitelia snažili zaviesť problematiku boja proti drogám do vyučovacieho procesu, ako aj preferovanie zdravého životného štýlu a vytváranie hodnotných voľnočasových aktivít. Vzhľadom na závažnosť a aktuálnosť tejto témy ju zaraďujeme medzi jednu z najdôležitejších priorít našej školy.
Mgr. Mária Karašová
Čistenie belianskeho rybníka
„Keď pohneme jednou jedinou vecou v prírode, zistíme, že je prepojená s celým zvyškom sveta“.
V takomto duchu sa nesie i názov projektu „Na belianskej prírode nám záleží“ , ktorého cieľom je pomôcť nielen nášmu mestu Spišská Belá ale i prírode. Jednou z čiastkových úloh projektu je aj čistenie belianskeho rybníka a jeho okolia. Žiaci pri tejto akcií rozvíjali nielen pohyb na čerstvom vzduchu, vzájomne vzťahy, ale aj hlavne spoločnú prácu. Prostredníctvom spoločnej práce a tímového ducha žiaci ukázali, aký je prínos dobrej myšlienky a zodpovednej práce pre okolitú prírodu. Keďže počasie prialo a bolo podporované aj nadšením pre správnu vec, tak výsledok celej akcie bol spečatený úspechom. Aj vyzbieraním pár vriec žiaci pomohli svojmu okoliu zbaviť sa toho, čo do prírody nepatrí a čo je pre ňu záťažou.
Mgr. Lucia Pardusová
„Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“
Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorá zodpovedá za integrovaný záchranný systém na Slovensku vyhlásila 1. december za Národný deň čísla tiesňového volania 112. Pri tejto príležitosti Okresný úrad Kežmarok vyhlásil 6. ročník výtvarnej súťaže „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“. S témou súťaže „Veď aj ja som záchranár“ sme sa stotožnili aj my, pretože nie je nič krajšie, ako vedieť a byť ochotný pomôcť druhým. Najlepšie práce nás budú reprezentovať v okresnom kole v Kežmarku.
Mgr. Edita Modlová
„Bezpečne na cestách“
Bezpečnosť je každodennou súčasťou nášho života. Aby sa žiaci cítili bezpečne na ceste, mali možnosť získať zručností pri simulácií dopravných situácií na detskom dopravnom ihrisku v Kežmarku. Riešili dopravné situácie, správali sa podľa pravidiel cestnej premávky ako chodec a cyklista.
Poznávali vodorovné a zvislé dopravné značky, učili sa zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke a tiež povinnosti vodiča, riešili rôzne dopravné situácie – križovatky a boli poučení o bezpečnosti používania dopravných prostriedkov a správaní sa na ihrisku.
Následne si precvičovali a upevňovali jazdu na bicykli a na kolobežkách podľa dopravných značiek, prejazd križovatkou riadenou semaformi, jazdu podľa signalizácie vyučujúceho, zvládanie prekážok na ceste a riešenie nepredvídaných situácií.
Pravidlá správania sa v dopravnom prostriedku si precvičili v autobuse cestou do Kežmarku a späť.
Žiakom sa návšteva ihriska veľmi páčila, tešili sa z jazdy na bicykli a kolobežke a správali sa zodpovedne.
Mgr. Monika Kovaľová
Projektové vyučovanie - niečo nové ? Pre nás, nie!
„Nie je múdry ten, kto vie veľa, ale ten, kto vie, čo je potrebné.“ (Ezop)
Projektové dvojmesačné vyučovanie so žiakmi zo VII. A a VIII.A bolo zaujímavé nielen miestom realizácie, ale i aktivitami, prívalom nových informácií a spôsobom hodnotenia. Úlohy boli pripravené tak, aby preverili úroveň vedomostí a súčasne rozvíjali kritické myslenie a tvorivosť. Okrem osnov predpísaného učiva mali žiaci možnosť poznať viac aj samých seba, svoje schopnosti a možnosti. Ich práca v škole nie je len zážitková, ale výsledky projektov majú konkrétnu užitočnú podobu, čo vyvoláva u žiaka pocit zodpovednosti a pomáha k rozvoju kľúčových kompetencií.
Projekt Slovensko zahŕňal vyučovacie predmety vlastivedu, slovenský jazyk a literatúru, výtvarnú výchovu a informatiku. Realioval sa hlavne na hodine vlastivedy, kde sa žiaci učili o jednotlivých oblastiach SR a mestách, ktoré sa v nich nachádzajú. Žiaci absolvovali hodinovú prezentáciu o Slovenskej republike spojenú so vzájomnou diskusiou.
Cieľom projektu bolo do slepej mapy SR zapracovať informácie vyplývajúce z daných úloh. Zdrojom informácií boli okrem učebníc aj encyklopédie, časopisy, internet, pohľadnice, obrázky a pod. Projekt bol ukončený prezentáciou, diskusiou a hodnotením.
Projektové vyučovanie je cestou na zvýšenie životaschopnosti žiakov, ponúka žiakom zážitok z nových situácii, životných rolí a rozvíja manuálne zručnosti žiakov a ich sociálne komunikačné schopnosti.
Mgr. Edita Modlová
Záložka do knihy spája školy: Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice
Pomaly sa blíži zima a práve v tomto období čoraz častejšie siahame po tichom spoločníkovi, ktorým je kniha. Neodmysliteľnou súčasťou knihy je záložka. V mesiaci október, ktorý bol vyhlásený za Medzinárodný mesiac školských knižníc, prebiehal 9. ročník projektu Záložka do knihy spája školy. Všetci sa veľmi tešili na zhotovovanie záložiek a škola sa na mesiac premenila na svet rozprávok a príbehov. Fantázii sa medze nekládli a žiaci počas hodín pracovného vyučovania využitím rôznych technik zhotovovali záložky pre svojich kamarátov z partnerskej školy ZŠ s MŠ Tábor z Českej republiky. Z Českej republiky nám so záložkami prišli aj listy, ktoré si žiaci spoločne prečítali. Aj tento rok sa záložky podarili a už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník.
Mgr. Monika Kovaľová
Hrabanie lístia v parku Kaštieľa v Strážkach
Starostlivosť a pomoc prírode nadobúda v dnešných časoch čoraz širší rozmer a je potrebné uvedomiť si, že pomoc prírode je jedna z veľmi dôležitých povinností každého z ná.s Preto sme sa s našimi žiakmi zúčastnili akcie, "Hrabanie lístia v parku Kaštieľa v Strážkach", ktorá patrí k hlavným aktivitám tohto jesenného obdobia. Touto čiastkovou úlohou z projektu, "Na belianskej prírode nám záleží", každý rok poukazujeme na starostlivosť o prírodu, svoje okolie a pomoc pracovníkom kaštieľa. Žiaci svojou prácou a zodpovedným úsilím pri hrabaní lístia pomáhajú nielen ku skrášľovaní prostredia areálu, ale i k zlepšovaniu vlastných pracovných zručností a poriadkových návykov. Počasie nám v tento pracovný deň prialo a odmenou nám bola dobre vykonaná práca a tiež vzájomná spolupráca celého kolektívu pri otužovaní vzťahov detí i mimo školských lavíc.
Mgr. Lucia Pardusová
Didaktické hry a účelové cvičenie
Vo štvrtok 18. októbra sa žiaci prvého stupňa zúčastnili didaktických hier a žiaci druhého stupňa účelového cvičenia. Samotné cvičenie sa začalo prvkami „Civilnej ochrany“. Jedným z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany je vo všeobecnosti varovanie. Varovanie sa vykonáva varovnými signálmi prostredníctvom sirén. Žiaci sa na úvod teoreticky oboznámili s postupom pri zaznení varovného signálu a neskôr si prakticky vyskúšali evakuáciu budovy školy pri simulovanom požiari. V ďalšej časti sa všetci účastníci presunuli pešou chôdzou k rybníku, prímestskej časti mesta Spišská Belá. Cieľom školskej akcie bol pohyb a pobyt v podtatranskej prírode, ktorej sme pomohli vyzbieraním troch vriec odpadu. Obohatením dňa bola možnosť športového vyžitia v areáli rybníka. Tomuto dňu doprialo i teplé jesenné počasie.
Mgr. Mária Karašová
Týždeň ovocia a zeleniny
„Jesť, to je nevyhnutnosť, ale jesť správne, to je umenie.“
Predchádzajúci citát sa stal mottom aj pre nás a našich žiakov počas Týždňa ovocia a zeleniny a zároveň nás inšpiroval, aby sme svoju pozornosť zamerali na zdravú výživu a urobili niečo pre svoje zdravie.
Počas tohto týždňa žiaci nahradili sladkosti vo svojich desiatových balíčkoch ovocím a ochutené nápoje ochotne vymenili za čistú vodu. Prekvapivá pre nich bola skutočnosť, že ovocie môže byť plnohodnotným zdrojom cukru a navyše aj výborne chutí. Na hodinách pracovného vyučovania žiaci pripravovali ovocné a zeleninové šaláty i rôzne zeleninové polievky, na ktorých si spoločne pochutnali. Počas hodín výtvarnej výchovy bola ich tvorba zameraná na zdravú výživu a ich práce boli vystavené v priestoroch školy.
Týždeň zdravej výživy prebiehal na našej škole v dobrej nálade a všetci sme si uvedomili nevyhnutnosť zdravého stravovania. Veríme, že ovocie a zelenina sa stanú neodmysliteľnou súčasťou každodenného jedálnička nás všetkých, lebo nie je nič cennejšie, ako zdravie, o ktoré sa musíme starať.
Mgr. Monika Kovaľová
Venuj úsmev starším
Október je mesiacom úcty k starším a pripomína nám, aby sme si uctili seniorov a dali im najavo svoju náklonnosť. Na Slovensku sa tento deň slávi druhú októbrovú nedeľu. Sviatok úcty k starším neobišiel ani našu školu bez povšimnutia. Žiaci tento rok už tradične navštívili seniorov v Zariadení opatrovateľských služieb v neďalekej obci Strážky a žiaci elokovaného pracoviska v Ľubici potešili svojou návštevou staršie ženy v Spišskej katolíckej charite v Ľubici. Naši žiaci si pre starkých pripravili kultúrny program plný piesní a básní, ktorým im spríjemnili deň a poďakovali im za všetko krásne a dobré. Okrem programu si žiaci pre seniorov pripravili i vlastnoručne vyrobené darčeky. A na oplátku seniori odmenili deti sladkou odmenou.
Je naozaj krásne, keď sa v tejto uponáhľanej dobe aspoň na chvíľu zastavíme a venujeme svoj čas starším ľudom, ktorým už neostalo veľa dôvodov na úsmev a na malý okamih môžeme byť my tými, čo „Venujeme úsmev starším“
Ivana Oravcová, Mgr. Miroslava Černáková, Mgr. Lenka Šidlovská