Špeciálna základná škola už viac ako tri desaťročia poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom s rôznymi druhmi a stupňami postihnutia. V posledných rokoch edukácia a mimoškolská činnosť prebiehajú v duchu aktuálnej myšlienky: „Škola bez hraníc...“. Cieľom je posunúť nielen tie hranice pomyselné, ale aj tie skutočné rôznymi smermi. Jedným z nich je aj tvorba bezbariérového prostredia, ktoré zabezpečí väčší komfort žiakom s ťažkým telesným postihnutím, ale aj pedagógom a ostatným pracovníkom, ktorí s touto cieľovou skupinou žiakov pracujú. Plniť tento cieľ a posúvať hranice sa nám podarilo vďaka rozvojovému projektu „Odstránenie stavebných bariér v základných školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným postihnutím 2016,“ ktorý vyhlásilo Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt bol spolufinancovaný z rozpočtu školy.
Cieľom projektu bolo vytvoriť vhodné podmienky a riešiť debariérizáciu interiéru pre žiakov s viacnásobným postihnutím pohybujúcich sa na invalidnom vozíku. Zmenou prostredia sme sa snažili odstrániť alebo zmierniť problémy týchto žiakov, a tým zvýšiť ich kvalitu života.
Nemenej dôležitým cieľom bolo zvýšiť právne povedomie týchto žiakov v oblasti boja proti diskriminácii vyplývajúcej z neprístupnosti prostredia.
V škole existovali problémy s architektonickými bariérami a už niekoľko rokov sme sa usilovali postupne tieto bariéry odstraňovať. Po zabezpečení bezbariérových prístupov pri vstupoch do budovy, prispôsobení toalety a vstupov do tried, sme chceli umožniť bezbariérový pohyb a prístup žiakom s ťažkým zdravotným postihnutým aj v rámci vyššieho poschodia. V týchto priestoroch sa nachádzajú odborné učebne (dielenské pracovisko, telocvičňa) a realizujú sa tam celoškolské podujatia.
Doteraz sme schodisko prekonávali za pomoci prevažne ženského personálu, čo si vyžadovalo značnú fyzickú námahu, pre prepravovanú osobu to bolo nedôstojné a tiež to predstavovalo bezpečnostné riziko. So žiakmi s vyššou telesnou hmotnosťou navyše nebolo možné túto bariéru prekonať. V rámci tohto projektu sa nám podarilo zakúpiť a inštalovať stoličkový výťah (schodiskovú sedačku) Minivator 2000. Komfortná a estetická sedačka slúži na prepravu telesne postihnutých a imobilných osôb po schodisku s variabilnou dráhou. Jej súčasťou sú aj diaľkové ovládače, vďaka ktorým môže stoličkový výťah ovládať aj iná osoba.
Deti s ťažkým telesným postihnutím dokážu žiť plnohodnotný život, ak majú svojmu zdravotnému obmedzeniu prispôsobené svoje okolie. Cieľom eliminácia bariér v prostredí je predchádzať rôznym formám diskriminácie a ostatným prejavom intolerancie, ktoré často pramenia z neprístupnosti prostredia. Bezbariérový prístup je prvým krokom k integrácii týchto detí do spoločnosti.
Mgr. Ľubomíra Pálfi