• Šťastný a sladký život

•

Projekt Šťastný a sladký život  je súčasťou celoročného projektu Život vo včeľom kráľovstve. Kľúčom života je šťastie. Šťastie- sedem bezvýznamných písmen. Pre každého šťastie znamená niečo iné, avšak asi všetci sa zhodneme na jednom: Najšťastnejší je ten, kto má najmenej požiadaviek. Pre nás šťastie znamená mať niekoho blízkeho, mať kam ísť..., mať izbu, lásku a na stole šálku čaju so sladkým medom, sviečku a svetlo, kde nikto nie je sám.

Cieľom  projektu Šťastný a sladký život bude tvorba keramických objektov, ktoré sa stanú súčasťou  nášho šťastného a sladkého života.
          Je určený pre žiakov ŠZŠ v Spišskej Belej a bude realizovaný prostredníctvom rozmanitých organizačných foriem:

• záujmový útvar Nádejní umelci,
          • tvorivé dielne s odborným lektorovaním.

Hlavné ciele projektu:

• Celoročne poskytovať deťom priestor na realizáciu v záujmovom útvare s cieľom zmysluplne tráviť voľný čas,
          • spolupodieľať sa na tvorbe umeleckých objektov od vytvorenia návrhu, cez jeho realizáciu, až po vystavenie a následnú aukciu,
          • rozvíjať už získané zručnosti,
          • zhotovovať keramické  umelecké objekty úžitkovej hodnoty modelovaním z plátov hliny a tvarovaním z voľnej ruky podľa výtvarných návrhov,
          • zdobiť reliéfom, vtláčaním a vrypom, retušom,
          • pracovať s farebnými glazúrami a engobami, nanášať glazúry štetcom, tupovaním, vylievaním a dekorovaním keramiky,
          • uskutočniť vernisáž a aukciu v Galérii u anjela v Kežmarku,
          • realizovať vlastné projekty z finančných prostriedkov získaných aukciou.

Trvanie projektu: október 2016 - apríl 2017

Pracovný koncept:

1. Pracovné stretnutie:

Teoretický úvod, výtvarné a funkčné návrhy keramických výrobkov

• Oboznámenie sa s tematikou projektu, funkcia výrobkov.
          • Bezpečnosť pri práci, vlastnosti a funkcie keramických materiálov, pracovné techniky modelovania a glazovania keramickej hmoty, keramický výpal.
          • Spracovanie výtvarných a funkčných návrhov keramických výrobkov.

2.– 3. Pracovné stretnutie:

•     Modelovanie výrobkov z keramickej  hmoty/hliny

•

• Zhotovovanie keramických výrobkov modelovaním z plátov hliny a tvarovaním z voľnej ruky podľa výtvarných návrhov.
          • Zdobenie reliéfom, vtláčaním a vrypom, retuš a začisťovanie.
          • Sušenie a výpal zhotovenej keramiky (1. výpal - prežah).

4.-5. Pracovné stretnutie:

Glazovanie keramických výrobkov

• Glazovanie a povrchová úprava keramických objektov rôznofarebnými glazúrami.
          • Nanášanie glazúr štetcom, tupovaním, vylievaním, dekorovanie keramiky.
          • Sušenie a výpal zhotovenej keramiky (2. výpal – výpal glazovanej keramiky).