• Metodika Zelenej školy

        •  

           

          Metodika 7 krokov je jednoduchým, no účinným nástrojom k tomu, aby sa aj na vašej škole udiali pozitívne zmeny – zmeny nielen v oblasti životného prostredia, ale aj vzájomných vzťahov, spolupráce a celkovej atmosféry na škole. Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia. 

           

          1. Získanie priateľov - vytvorenie Kolégia Zelenej školy

          Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať naša škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Hlavnú rolu v Kolégiu Zelenej školy majú žiaci a študenti, s ktorými úzko spolupracujú učitelia, nepedagogický personál, rodičia a zástupcovia obce či miestnych organizácií.

          2. Ako je na tom naša škola - Environmentálny audit školy 

          Environmentálny audit skúma vplyv školy na životné prostredie. Spoločne zistíme, ako je na tom naša škola a ukážeme to všetkým. Zistíme, koľko na škole minieme vody alebo vyprodukujeme odpadu? Pomocou environmentálneho auditu budeme vedieť, ktorej téme je potrebné sa venovať hlbšie a získame cenné poznatky, ktoré využijeme nielen na vyučovaní, ale aj na zmenu súčasného stavu. 

          3. Tvorba nápadov - Environmentálny akčný plán

          Vďaka environmentálnemu auditu získame nápady, ako by mohla vyzerať naša škola. Rozhodneme sa, ktoré z nich prremeníme na skutočnosť.

          4. Zhodnoťenie, ako nám to na škole ide - Monitoring a hodnotenie

          Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako nám na škole ide plnenie aktivít z akčného plánu. Budeme sa tešiť, keď vďaka monitoringu zistíme, že nám všetko vychádza, tak ako sme to plánovali. Prínosné ale bude aj to, ak zistíme, že sa nám niečo nedarí – vďaka pravidelnému vyhodnocovaniu aktivít nájdeme chybu včas a budeme ju tak môcť upraviť, aby všetko klapalo ako hodinky.

          5. Zaujatie ostatných - Pro-environmentálna výučba

          Pro-environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Ak chceme do vyučovania vniesť nové nápady, nechajme žiakov učiť sa navzájom. Výučba je v Zelenej škole prepojená s praktickými činmi a tak sa environmentálne témy stávajú súčasťou bežného života. Environmentálne smerovania školy je zároveň zakomponované aj v Školskom vzdelávacom programe. 

          6. Zaktivizovanie okolia - Informovanie a spolupráca

          Informovanie a zapojenie komunity znamená, že o aktivitách na škole informujeme nielen rodinu, ale aj priateľov či okolie školy. K tomuto účelu sa dajú využiť nástenky, školský časopis alebo internetová stránka školy. Zviditeľníme sa napísaním článku  do miestneho, či regionálneho média. Zavoláme si priateľov na pomoc - informovanie môže škole pomôcť pri nadväzovaní spolupráce s rodičmi, či možnými podporovateľmi.

          7. Zakreslenie našich hodnôt - Eko-kódex

          Eko-kódex je umelecké znázornenie hodnôt našej školy. Ide o spoločné vyznanie hodnôt a návod k ohľaduplnému správaniu sa k životnému prostrediu pre každého, kto navštevuje školu.  

    • Kontakty

      • Špeciálna základná škola, Zimná 21, Spišská Belá
      • +421 052 45 914 90
        +421 052 78 964 15
        +421 907 942 256
      • Zimná 21
        059 01 Spišská Belá
        Slovakia
      • 17070473
      • 2020981930
      • https://www.facebook.com/szsspbela/
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje