• Projekt Znovu nájdený raj

      • Jedným zo strategických cieľov, ktoré si Špeciálna základná škola v Spišskej Belej vytýčila v koncepčnom zámere rozvoja školy bola aj úprava školskej záhrady, jej zveľadenie a skrášlenie. Základom vydarenej premeny je nielen kvalitná realizácia vytýčených predstáv, ale i prípravná fáza. V rámci nej sa vedeniu školy podarilo vypracovať projekt Znovu nájdený raj a na revitalizáciu záhrady tak získať finančné prostriedky z OZ Zlatá rybka.

        Samotná realizácia premeny bola rozdelená na časti a uskutočnila sa pod vedením skúseného záhradníka a učiteľov pracovného vyučovania.  Najviac však priložili ruku k dielu žiaci školy.

        V mesiaci september vysadili nový živý plot z tují a odstránili starý trávnik. Žiaci najprv prekopávali, zrovnávali, hrabali zeminu, vyberali kamene. Následne starý trávnik nahradili novým trávnikovým kobercom.

        Pocitový environmentálny chodník sa podarilo zrealizovať a dokončiť v jesennom období.  Využiť možnosť prejsť sa po chodníku a zažiť pocit bosých nôh na prírodných materiáloch si však žiaci vyskúšajú až na jar a možno sa pridajú aj ich rodičia. Chodník  nám umožní skvalitniť environmentálnu výchovu a upraviť zdravotný stav žiakov formou zážitkových aktivít a inscenačných metód.

        Na kráse záhrade pridáva aj novovytvorené jazierko, do ktorého na jar pribudnú aj niektoré vodné živočíchy a tiež vynovený skalničkový záhon.

        Žiaci sa pri práci na obnove záhrady nielen učili pomocou praktických činností a získavali nové zručnosti a skúsenosti, ale posilňovali aj vzájomnú tímovú spoluprácu. Za svojou prácou videli pekné výsledky z čoho mali radosť a boli na seba právom hrdí.

        Už teraz sa tešíme na jar, kedy celá záhrada zakvitne novými farbami a bude vyhľadávanou oázou pokoja pre žiakov, učiteľov aj návštevníkov školy.

        Viac foto tu

      • Projektové vyučovanie – IZBOVÉ RASTLINY.

      • Ako sa mesiac október chýli ku koncu, tak i naše aktivity v rámci Zelenej školy nadobúdajú konkrétnu podobu. Pod vedením pani učiteľky Mgr. Veroniky Halčinovej prebehlo  projektové vyučovanie o ,,Izbových rastlinách“. Tematiku o izbových rastlinách pani učiteľka spracovala v digitálnej podobe a o ostatné sa už postarali žiaci V. a. triedy. Kreslili, vystrihovali, lepili a skladali. Projekt nadobúdal zaujímavé kontúry, ktoré deti zaujali hlavne svojou rozmanitosťou a zároveň tým posilnili svoj vzťah k svojmu životnému prostrediu a k jeho ochrane. Práca žiakov veľmi bavila a zaujímala. Najkrajšie projekty boli vystavené na informačnom paneli.

        Zodpovedná : Mgr. Halčinová

        Viac foto tu:

      • Exkurzia do Múzea TANAP-u a Botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici

      • Dňa 14.9 2015 sme sa vybrali na výlet v rámci projektu Zelenej školy. Vedomosti a poznatky o tatranskej prírode, jej faune a flóre mohli získať  žiaci návštevou Múzea TANAP-u a Botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici. Formou zážitkového učenia sme sa snažili  žiakom sprostredkovať poznatky o ochrane prírody, chránených rastlinách a živočíchoch. Objednaným autobusom sme cestovali do Tatranskej Lomnice, kde sme si najprv pozreli botanickú záhradu a potom múzeum. Prehliadka expozície múzea žiakov veľmi zaujala, páčili sa im hlavne vypreparované lesné zvieratá a premietaný film o kamzíkoch. V botanickej záhrade ich pozornosť upútalo hlavne jazierko s rybami.  Úspešnému priebehu akcie doprialo aj  slnečné počasie.

           

           

        Mgr. Zuzana Konkolová

      • Herbár liečivých rastlín

      • Zber liečivých rastlín sme si vhodne načasovali na septemberové slnečné počasie . Z knižnice sme si požičali atlas rastlín a vybrali sa spolu s triedou v rámci aktivít Zelenej školy na vychádzku. Nazbierané rastlinky sme starostlivo usušili a vylisovali. Tie sme potom nalepili na farebné výkresy a označili. Chlapci nám zhotovili na pracovnom vyučovaní drevené rámiky, kde sme obrázky liečivých rastlín vložili. Hotové obrázky sme vystavili na chodbe ako ,,Herbár liečivých rastlín. Z výstavky máme všetci veľkú radosť.

        Zodpovedná: Mgr. Veronika Halčinová

      • Čistenie belanského potoka a Belanského rybníka

      • Svetový deň životného prostredia aj na našej škole

        Svetový deň životného prostredia (World Environment Day) si každoročne pripomíname 5. júna a to od roku 1973. V tom čase sa vo Švédskom Štokholme uskutočnila prvá konferencia OSN o životnom prostredí. Jej zmyslom bolo upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. Aj dnes sa tento deň v mnohých krajinách oslavuje prostredníctvom koncertov, environmentálnych aktivít, recyklačných a upratovacích kampaní.

        Na našej škole sme Deň životného prostredia „oslávili“ čistením belanského potoka a Belanského rybníka. Počasie nám prialo a tak sa žiaci zo VI.B, VIII.B a X.A triedy pustili do upratovania a čistenia. Za krátku chvíľu sme z potoka vybrali množstvo odpadu. Vyčistili sme potok, brehy a plochy okolo potoka a samozrejme aj prostredie okolo rybníka. Týmto gestom chceme vyjadriť, že životné prostredie, ktoré je mnohokrát veľmi znečistené, nám nie je ľahostajné.

        Mgr. Pavol Mrázik

             

         

      • Kútik Zelenej školy

      •       

      • Fotodokumentácia záhrady na začiatku realizácie projektu

      •            

      • Práce na školskom pozemku

      •                       

      • Živý plot z popínavých rastlín

      •                  

      • Sadenie izbových rastlín

      •                    

      • Osadenie vtáčích búdok

      •            

      • Výroba domčekov pre hmyz

      •                     

      • Deň Zeme - Deň Zelenej školy

      •                       

        Deň ako každý iný, no predsa niečím výnimočný. 22. apríl vnímame ako sviatok našej Zeme, deň Zelenej školy. Prvýkrát sme sa do dňa Zelenej školy zapojili aj my, pretože si uvedomujeme, že o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale zároveň je nevyhnutné zmeniť naše konanie. A tak sa aj stalo. V stredu 22. apríla 2015  všetci žiaci našej školy sa zapojili do týchto aktivít: Adopcia Belianskeho rybníka, Pešobusom do školy, Výlet na Belianske lúky, Mapujeme naše skládky, To je moja záhrada, Deň Zeme v obrazoch. Ako sme prispeli k ochrane našej Zeme? Žiaci z Krížovej Vsi prišli do školy pešo a nepoužili žiaden dopravný prostriedok. Adoptovali sme si Beliansky rybník a vyčistili jeho okolie od rôznych nečistôt. Zmapovali sme menšie čierne skládky v okolí mesta a vyčistili ich. Bicyklami sme sa dostali až k chránenému územiu - Belianske lúky,  pričom sme prispeli aj k čistote cyklochodníka a jeho okolia. Vytvorili sme návrh našej ekozáhrady a zaujímavá bola aj beseda s pracovníčkou TANAPu. Po oslave „sviatku“ v každom z nás vzplanul dobrý pocit, že aj my sme prispeli k ochrane našej Zeme.

      • Ďalšie aktivity realizované počas školského roka 2014/2015

      •  

        EKO Karneval - február 2015

         

        Naša škola sa v čo najväčšej miere zapája do aktivít týkajúcich sa ochrany životného prostredia. Keďže sme aj my zapojení do projektu Zelená škola, tohtoročný karneval alebo inač nazvaný maškarný ples sme pripravili v duchu EKO masiek. Žiaci na elokovanom pracovisku si za pomoci svojich učiteľov vyrobili masky z odpadových materiálov. A záležalo už len na fantázii, kto vyhotoví originálnejšiu masku. Komisiu zloženú z učiteľov zaujali viaceré „ekomasky“ ako napríklad budík, geometrický kráľ, pastelky, cigánka, plastová fľaša, motýľ, slnko, koza a mnoho iných zaujímavých masiek. Porota mala náročnú prácu. Brala do úvahy kvalitu, originalitu a hlavne EKO tému karnevalu. Po dobrej hudbe a zábave porota vyhlásila za „najoriginálnejšie masky“  nášho karnevalu tri masky: 1.miesto – geometrický kráľ,  2.miesto – budík a 3.miesto – získali pastelky. Na záver porota vyhodnotila a ocenila nielen najkrajšie masky peknými vecnými cenami, ale malý darček taktiež dostali ostatné masky. Pani učiteľka Vlasta Zamišková, ktorá bola hlavnou organizátorkou karnevalu všetkým poďakovala a vyzvala nás, aby sme nezabúdali na prírodu tým, že sa budeme podieľať na recyklácii odpadového materiálu.

                                                                                                                 

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Cvičenie v prírode - február 2015

              

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Návšteva Ždiaru a okolia - január 2015

                        

        V januári 2015 žiaci krúžku Potulky s kamerou absolvovali výlet do obce Ždiar a priľahlých dolín. Cieľom bolo spoznať okolitú zimnú krajinu priamou návštevou regiónu ako aj pomocou miestnych náučných chodníkov, kde sme sa veľa dočítali o miestnej faune a flóre. V Bachledovej doline na zasneženom kopci sa žiaci s radosťou sánkovali na bobách a klzákoch. Potom sme sa sedačkovou lanovkou vyviezli až na vrchol kopca, kde sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej sme si pozreli široké okolie Belianskych Tatier. Oddýchli a nadesiatovali sme sa v neďalekej drevenej chate, kde sme sa aj ohriali a osušili si veci. Sedačkovou lanovkou sme sa zviezli späť do doliny. Jazda na lanovke bola pre žiakov veľkým zážitkom, pretože sa takto viezli prvý krát a páčilo sa im, že boli tak vysoko, ako sú vrcholce stromov. Skibusom sme sa odviezli do Monkovej doliny, kde sme sa prešli dolinou, pozreli si miestne zaujímavosti a na priľahlom kopci sme sa ešte sánkovali. Hlad sme zahnali chutným obedom v reštaurácii hotela Magura, z ktorého je nádherný výhľad na tatranské končiare. Domov sme sa vrátili autobusom a aj napriek trochu nepriaznivému sychravému počasiu sme boli všetci radi, že sme spoločne prežili pekný deň. Na záver sme všetci skonštatovali, že naša príroda je ozaj krásna a čistá, preto si ju musíme aj naďalej chrániť a zveľaďovať. 

        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Návšteva Tatranskej Lomnice - október 2014

            

        Vedomosti a poznatky o tatranskej prírode, jej faune a flóre mohli získať žiaci krúžku „Potulky s kamerou“ v piatok 31.10.2014, počas jesenných prázdni , návštevou Vysokých Tatier a múzea Tanapu v Tatranskej Lomnici. Cestovali sme vlakom a pritom sme sledovali nádhernú okolitú tatranskú prírodu. V Tatranskej Lomnici sme absolvovali prehliadku múzea TANAPu.  Okolitú prírodu sme spoznávali aj priamym kontaktom - počas    prechádzky po Tatranskej Lomnici, kde sme nezabudli ani na čistotu prírody a hôr, preto sme sa snažili spojiť  príjemné s užitočným a všetky odpadky, ktroé sme videli voľne pohodené, sme dali tam kam patria - do smetných  košov. tak sme aj my malým činom prispeli k čistote naších hôr. Spiatočnú cestu sme si krátili rozprávaním    zážitkov z výletu. 

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Vitamíny každý deň - október 2014

        Ovocie a zelenina - sú zdravé, šťavnaté, chutné, farebné. A taký bol aj náš týždeň ovocia a zeleniny, ktorý na našej škole pod názvom Vitamíny každý deň prebiehal od 13. do 17. októbra.

        Zdravá výživa je jednou zo zložiek životosprávy a významnou mierou ovplyvňuje zdravý rast a vývoj organizmu. Detský organizmus preto potrebuje pestrú a plnohodnotnú stravu, o ktorú sa postarali tety kuchárky, ktoré nám celý týždeň do desiatových balíčkov pribalili niečo zdravé, plné vitamínov. Veríme, že podobnými aktivitami deti naučíme stravovať sa zdravo, racionálne a pritom chutne.

        ​------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Hrabanie lístia - október 2014

          

        Hrabanie lístia na jeseň patrí k typickým aktivitám tohto ročného obdobia. Tak, ako po iné roky aj tento rok sme sa spoločne so žiakmi vybrali do Kaštieľa v Strážkach s cieľom hrabať lístie v miestnom parku. Aby sme túto aktivitu urobili zaujímavejšou, vymysleli sme pre žiakov súťaž, pri ktorej si všetci spoločne medzi sebou zasúťažili. Každý žiak mal za úlohu pohrabať určený úsek, v čo najkratšom čase. Následne porota, ktorá bola zložená z učiteľov a žiakov, vyhodnotila jednotlivé výkony. Hodnotila sa kvalita a dĺžka pohrabaného úseku. Víťazi boli odmenení sladkou odmenou. Aj touto aktivitou sme chceli žiakom ukázať, že aj oni môžu svojou prácou prispieť k zlepšeniu nášho prostredia, pretože pomohli naplniť vrecia lístím, ktoré poslúži pri kompostovaní a následnej výrobe zeminy. 

        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Plody našej záhrady - október 2014

           

        Jeseň, pani bohatá, farbí stromy do zlata, premaľúva celý sad. Školská záhrada sa tiež premaľovala do farieb jesene a to je čas, keď dozrela úroda.

        Na  hodinách pracovného vyučovania v zložke pestovateľské práce žiaci pod vedením pedagógov pestovali v školskej záhrade rôzne druhy bio ovocia a zeleniny. Práca v záhrade bola pre nich  príjemná, zdraviu prospešná a relaxačná činnosť. Prinášala žiakom aktívny pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.

        Nastal čas zberu a z pozbieranej úrody sme v dňoch 6. až 10. októbra urobili v priestoroch školy výstavu. Všetci žiaci si túto výstavu pozreli, tešili sa z ich vykonanej práce a dobrej úrody.

        ​---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Škola v prírode - september 2014

         

                   

        Žiaci školy sa v čase od 22. 09. do 26. 09. 2014 zúčastnili pobytu  Školy v prírode v Ždiari, v penzióne Šafrán - pod  Belianskymi Tatrami, so skutočne nádherným výhľadom na prírodu v okolí.

        Počas celého týždňa bol pre žiakov pripravený okrem edukačnej činnosti aj animačný program pod názvom „Pátrači“, ktorý bol zameraný na pátranie v prírode, spoznávanie ľudského tela a triedenie odpadov. Pod vedením animátorov mali žiaci možnosť spoznať prírodu aj z inej stránky a príjemne sa pritom zabaviť. Každý deň boli pre deti pripravené zaujímavé hry, súťaže, tance a spoločné aktivity, pri ktorých si mohli žiaci vyskúšať kooperáciu v skupine, naučiť sa pracovitosti, zodpovednosti, rozvíjať kreativitu a zažiť pravú skupinovú atmosféru.

        Prostredníctvom školy v prírode bola žiakom poskytnutá výchovno–vzdelávacia činnosť iným, pre nich zaujímavejším a príjemnejším spôsobom. Nielen vyučovací proces, ale aj každodenné aktivity žiaci zažili trochu inak, než ako prebiehajú tie, na ktoré sú zvyknuté v domácom prostredí. Prínosom pre deti bola už len samotná  zmena prostredia, v ktorom sa žiaci naučili, že prírodu treba chrániť a neznečisťovať ju, ak sa v jej okolí chceme cítiť dobre a príjemne.

        Zábavnou formou boli pre deti pripravené rôzne vedomostné úlohy a kvízy, pri ktorých mohli využiť poznatky, ktoré nadobudli  škole. Prostredníctvom tanca a skupinových aktivít mali žiaci väčšiu motiváciu urobiť niečo viac pre svoje telesné zdravie a vďaka energii, ktorú vyprodukovali mali nielen lepšiu náladu, ale aj väčšiu motiváciu sa do činností zapojiť. Cez realizáciu rôznych súťaží alebo dramatických hier mohli žiaci lepšie spoznať seba samého, svoje kvality, ale aj svoje nedostatky.

        Tým, že žiaci spolu strávili určitý časový úsek v inom prostredí, naučili sa rešpektovať iných ľudí, využívať určité práva, plniť si určité povinnosti, ale predovšetkým sa naučili, ako byť zodpovedný sám za seba.

        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Malí farmári - september 2014

              

        Tretí septembrový týždeň sa konala druhá etapa projektu „Malí farmári“ na ranči Čajka v Kežmarku. Projektu sa zúčastnili pôvodní, ale aj noví žiaci, ktorí nastúpili na našu školu v tomto školskom roku. Naším cieľom bolo, aby sa žiaci lepšie spoznali, aby spoznali prírodu a vyskúšali si starosstlivosť o zvieratá v priamom kontakte. 

        Počasie nám prialo a žiaci sa tak mohli cez rôzne aktivity a pomocné práce na farme učiť zodpovednosti a vzájomnej spolupráci. V príjemnom mimoškolskom prostredí zažili pocity uvoľnenia, radosti, boli podnecované k neformálnej vzájomnej komunikácii a spolupráci. Po prekonávaní počiatočných obáv spoznali samých seba, zažili pocit hrdosti a spokojnosti z dobre vykonanej práce. 

        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

               Belaland - júl 2014

             

        Leto, to je pre všetky deti znamená voľno, prázdniny, slnko, pokoj od učenia, ale niekedy aj nuda, zvlášť pri upršanom počasí. My sme sa preto rozhodli spestriť našim žiakom prázdniny a ponúkli sme im možnosť zaujímavo a efektívne tráviť svoj voľný čas a získať cenné zážitky i skúsenosti. Ten, kto prišiel, strávil príjemný týždeň s kamarátmi v po hodovej a uvoľnenej atmosfére a užil si kopec zábavy.

        Náplň programu tvorili výlety do okolitej prírody, ktorú sme so záujmom spoznávali, ale aj chánili a čistili od odpadkov.

        Strávili sme deň v kaštieli Strážky a zahrali si hry v okolitej záhrade, boli sme na výlete v Ždiari, kde sme navštívili Múzeum ždiarskej dediny, opekali si v Monkovej doline a povozili sa na vyhliadkovom vláčiku. Prečítali sme si náučné tabule, zhovárali sme sa s miestnymi lesníkmi, ktorí nám ukázali aj dravce a inú lesnú zver. 

        Užili sme si veľa smiechu, čerstvého vzduchu, trochu ponaťahovali svaly pri prechádzkach, ale hlavne sme spoločne zabili prázdninovú nudu! Tešíme sa na budúce.


         

         

    • Kontakty

      • Špeciálna základná škola
      • +421 052 45 914 90 +421 052 78 964 15 +421 907 942 256
      • Zimná 21 059 01 Spišská Belá Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje