Život na farme
V projekte Život na farme budú mať žiaci možnosť zapojiť sa do života na farme prostredníctvom priameho kontaktu so zvieratami, ich poznávaním a starostlivosťou o ne. Úlohou žiakov bude ich priame pozorovanie, starostlivosť formou kŕmenia zvierat, pomoc pre čistení, osedlaní a ustajnení koní, napájanie zvierat a samotná jazda na koňoch.
Projekt je zameraný na pozitívny prínos zooterapie a farming terapie. Zooterapia (zvieratami podporovaná terapia) je súhrnný termín pre rehabilitačné metódy a metódy psychosociálnej podpory zdravia, ktoré sú založené na využití vzájomného pozitívneho pôsobenia pri kontakte medzi človekom a zvieraťom. V rámci zooterapie budú využité tiež prvky hiporehabilitácie, kde pomocou jazdenia na koni a blízkeho kontaktu s ním dochádza k zmierneniu hlavne psychologického a sociálneho handicapu dieťaťa.
Prostredníctvom farming terapie sa vytvárajú pracovné návyky, deti sú aktivizované v zmysle sociálno-rehabilitačnom.
Cieľom projektu je pozitívne ovplyvniť správanie detí k sebe samým i okoliu, ich emócie a podporiť ich vzájomnú komunikáciu. Spoločný pobyt v mimoškolskom prostredí v priamom kontakte s prírodou a zvieratami podporuje uvoľnenú atmosféru, znižuje napätie a stres. Tento typ terapie pomáha tiež pri zvyšovaní sebadôvery detí, ľahšiemu nadväzovaniu kontaktov, získavaniu sociálnych zručností a napomáha rozvoju verbálnej aj neverbálnej komunikácie. Samotný kontakt so zvieratami vyžaduje citlivý a jemný prístup, rozvíja u detí empatiu a odstraňuje bariéry v komunikácii.
Projekt bude financovaný z finančných prostriedkov OZ Zlatá rybka
Hlavné ciele projektu
1.Získavanie nových informácií o živote zvierat, ich správaní, potrebách a starostlivosti o nich
2.Rozvoj verbálnej a neverbálnej komunikácie
3.Odbúravanie pocitov stresu a napätia a odstraňovanie bariér v komunikácii
4.Vedenie k zodpovednosti, vzájomnej spolupráci, rozvoj jemnej a hrubej motoriky
5.Podporovanie trpezlivosti, sebaovládania a pokojného správania, učiť sa kontrolovať svoje emócie.