• Červené stužky 2015/16

• Červené stužky

Už viac ako dvadsať rokov je červená stužka symbolom boja proti HIV/AIDS a solidarity s HIV pozitívnymi ľuďmi a chorými na AIDS. Prekvapivo je však stále mnoho ľudí, ktorí nemajú ani základné znalosti o problematike HIV/AIDS a navyše presadzujú názor, že ich sa to netýka. Zmeniť sa to pokúša aj celoslovenská kampaň s rovnomenným názvom Červené stužky. Do jej v poradí deviateho ročníka sa už tradične zapojili aj žiaci a učitelia Špeciálnej základnej školy v Spišskej Belej. Tí podporili túto akciu nielen hrdým nosením červenej stužky, ale aj mnohými inými aktivitami.

S cieľom zvýšiť informovanosť žiakov, učiteľov i ostatných návštevníkov školy, nielen o kampani, ale hlavne o tomto zákernom ochorení, pribudol v priestoroch hlavnej chodby školy informačný panel, bulletiny a letáky.

V októbri v rámci tejto kampane realizovali aj aktivitu Dve malé dievčatá zameranú na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a zvýšenie informovanosti mladých ľudí a širokej verejnosti o závažnom a rastúcom fenoméne moderného otroctva. Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18. október) si tento rok pripomenuli interaktívnym workshopom. Aktivity sa zúčastnili žiačky 7., 8. a 9. ročníka nakoľko najrizikovejšou skupinou sú práve dievčatá a ženy. Dievčatá sa najprv krátkou prezentáciou oboznámili s tým, čo vlastne obchodovanie s ľuďmi je. Hlavnou časťou stretnutia však boli skutočné príbehy ľudí, ktorí sa sami stali obeťami tohto zločinu. O tých si pozreli a prečítali krátke príbehy a následne o nich spoločne diskutovali. Na záver si dievčatá zahrali hru “Ľúbi ma, neľúbi ma,” a dozvedeli sa užitočné informácie o tom, na čo si majú dať pozor, ak sa rozhodnú vycestovať do zahraničia.

Reálne príbehy detí nakazených HIV a chorých na AIDS si priblížili aj vďaka filmom Anjeli Príbehy anjelov. Filmy zobrazujú Misiu sv. Jána v Barbetone v Afrike.

Možnosť uplatniť svoju kreativitu dostali žiaci v tvorivých dielňach s hlinou pri aktivite s názvom „V dielni sme doma“. Tá bola zameraná na vytvorenie umeleckých predmetov so zapojením prvku červenej stužky. V uvoľnenej atmosfére žiaci vyrobili krásnych anjelov, no pri ich tvorbe sa tiež dozvedeli mnoho informácií o tomto ochorení.

V neposlednom rade sa žiaci školy zapojili aj do výtvarnej súťaže kampane určenej pre špeciálne školy, v rámci ktorej tvorili návrhy na pohľadnice s témou červených stužiek, aj do súťaže „Živá“ červená stužka, kde správnym zoradením sa na voľnom priestranstve a použitím krepového papiera vytvorili obrazec - živú stužku.

Červenú stužku nosí stále viac ľudí na celom svete, aby tak demonštrovali svoj záujem o problematiku HIV/AIDS - svoju účasť s HIV pozitívnymi, chorými na AIDS, s tými, ktorí už tejto chorobe podľahli a tiež všetkými, ktorí týmto ľuďom poskytujú pomoc a starostlivosť. Červená stužka sama o sebe však nestačí, je užitočným symbolom len vtedy, ak je spojená s činmi, prostredníctvom ktorých sa môže niečo skutočne zmeniť.

Mgr. Ľubomíra Pálfi