• Stimulačno-obohacujúci program KO-SE-TO

• Autorkou programu Stimulačno-obohacujúci program KO-SE-TO pre materské školy je psychologička Alžbeta Lazíková, ktorá ho skoncipovala na základe vlastných praktických skúseností získaných v psychologickej praxi a pedagogicko-psychologickej intervencii priamo v materských školách. Svojím obsahom stimuluje intelektuálne, kognitívne, emocionálne, sociálne a kreatívne schopnosti dieťaťa a tým sa podieľa na získanie kompetencií potrebných pre nástup do základnej školy. Je určený na rozvoj pregramotných kompetencií a zameriava sa na stimuláciu špecifických funkcií, ktoré sú k budúcemu učeniu sa potrebné. . Je vhodný aj pre deti s odchýlkami vývinu, s ťažkosťami v učení a správaní, s rizikom vzniku špecifických porúch učenia.

Prečo názov KO-SE-TO?

Názov KO-SE-TO v sebe zahŕňa obsah programu, ktorý je rozdelený do troch častí:

1. KO – prvá časť je zameraná na obohatenie procesu rozvíjania a stimuláciu kognitívnych, metakognitívnych a učebných kompetencií dieťaťa. Rozvíja zrakové a sluchové vnímanie, pozornosť, pamäť, matematické predstavy, serialitu, intermodalitu, priestorovú orientáciu, reč a pod. a je sústredená do aktivít v priebehu trinástich stretnutí – obohatení. Kognitívne schopnosti zahŕňajú všetky duševné schopnosti, ktoré súvisia s myslením a poznávaním. Týmto schopnostiam (i metakognitívnym, tzn. porozumenie vlastným kognitívnym procesom a ich riešeniam) sa vo vzdelávaní venuje zvláštna pozornosť, pretože určujú výkonnosť dieťaťa v učení. Kognitívne procesy umožňujú človeku vytvárať si obraz sveta, orientovať sa v ňom a vysvetľovať si ho. Ide o procesy prijímania a spracovávania informácií z vonkajšieho i vnútorného prostredia. Medzi kognitívne procesy zaraďujeme pociťovanie a vnímanie, predstavivosť, obrazotvornosť a fantáziu, pozornosť, pamäťové procesy, myslenie a reč. Kognitívny vývin zahŕňa kvalitatívne zmeny v spôsobe myslenia a kvantitatívne zmeny, ktoré predstavujú nárast poznatkov, vedomostí a spôsobilostí. Pre pedagóga predprimárneho vzdelávania je nesmierne dôležité uvedomiť si, v ktorom štádiu kognitívneho vývinu sa dieťa práve nachádza a primerane jeho kognitívnym možnostiam voliť úlohy a zadania.

2. SE – druhá časť stimuluje emocionalitu, interpersonálne a komunikačné kompetencie dieťaťa. Je koncipovaná do trinástich obohatení. Táto časť programu sa zameriava a u detí rozvíja:

• emocionálne spôsobilosti; identifikovať city, prejavovať ich k iným ľuďom, ovládať svoje emócie a impulzy, odkladať uspokojenie potreby,
          • kognitívne spôsobilosti; poznávať sám seba, formovať zdravé sebavedomie a sebadôveru, poznávať iných, chápať ich postoje a názory, používať konštruktívne postupy pri riešení problémov, chápať normy správania, efektívne riešiť konflikty, rozvíjať pozitívny postoj k životu,
          • behaviorálne spôsobilosti; získať základné spôsobilosti medziľudskej komunikácie, schopnosť formulovať svoje požiadavky, asertívne sa presadzovať, vnímať a rozlišovať neverbálne prejavy svoje a iných, osvojiť si sociálne zručnosti,
          • emocionálne sebauvedomenie; vyjadrovať vlastné emócie, pochopiť príčiny vlastných pocitov,
          • zvládanie emócií; vyrovnať sa s frustráciou a hnevom, ovládať pocity, znižovať výskyt agresívneho a sebadeštruktívneho správania, zlepšovať city k sebe, k rodine, ku škole,
          • tvorivé uplatňovanie emócií; zvyšovať pocit zodpovednosti, zlepšovať schopnosť sústrediť sa na dané úlohy, znižovať impulzivitu a zvyšovať schopnosť viac sa kontrolovať,
          • empatiu a rozlišovanie emócií; pozerať sa na problémy aj z pozície iného, citlivo pristupovať k pocitom a citom iných, počúvať druhých,
          • orientáciu v medziľudských vzťahoch; prejavovať starostlivosť a ohľaduplnosť, ochotu pomáhať a priateľskosť, rozvíjať schopnosť lepšie riešiť problémy v medziľudských vzťahoch

3. TO – tretia časť programu obohacuje proces rozvíjania tvorivosti a stimuluje tvorivé myslenie dieťaťa. Cieľom je tak podporovať rozvoj fantázie, vizuálnej i sluchovej obrazotvornosti, stimulovať flexibilitu, divergentné myslenie, tvorbu a produkciu nápadov a objavov. Obsah rozvíjania tvorivosti autorka zhrnula do dvanástich stretnutí. Tvorivá činnosť realizovaná v tvorivej hre alebo pri riešení tvorivej úlohy je pre deti zaujímavá, pretože im umožňuje prejaviť vlastnú fantáziu a nápady. Tvorivá činnosť navodzuje priateľskú, radostnú a uvoľnenú atmosféru. Môže pomôcť zvládnuť problematické situácie a ťažkosti spojené so správaním, komunikačné problémy. Jej prostredníctvom sa nenásilnou formou rozvíja reč, slovná zásoba, komunikácia a počúvanie iných, pohybové zručnosti, zmyslové vnímanie, výtvarné schopnosti a v neposlednom rade logické myslenie vo všeobecnosti. Tvorivosť/kreativita sa považuje za základ úspechu, zvyšuje kvalitu každodenného života človeka.
          Podstatnými komponentmi charakteristiky tvorivosti sú novosť (originalita) a hodnotnosť (užitočnosť). Pri cielenom rozvíjaní tvorivosti ale i kognitívno-afektívnej oblasti v rámci edukačného procesu je dôležité pôsobiť na základné faktory tvorivosti:
          - fluenciu, flexibilitu, originalitu, senzitivitu, elaboráciu, redefinovanie. Úroveň tvorivosti dieťaťa ovplyvňujú tri základné kategórie determinantov: biologické, psychologické a sociálne faktory.