• Psychofitness

• Projekt Psychofitness vznikol na základe myšlienky poskytnúť žiakom našej školy čo najlepšie možnosti a podmienky pre rozvoj svojho potenciálu.

Hlavnou náplňou projektu je aktivita, ktorá rozširuje starostlivosť o našich žiakov o modernú a vedecky overenú metódu - biofeedback. Môže veľmi významne pomôcť pri zvládaní vyučovacieho procesu a zlepšiť celkovú prognózu a napredovanie žiaka.

Biofeedback je terapeutická metóda, ktorá umožňuje reguláciu frekvencií elektrickej aktivity mozgových vĺn, s využitím špeciálneho počítačového programu. Ten modifikuje, resp. prevádza snímanú aktivitu mozgu (EEG) do jednotlivých prvkov počítačovej hry, ktorá naopak vydáva spätnoväzbové informácie o úspešnosti tréningu.

Projekt zahŕňa nákup špeciálneho prístroja s potrebným príslušenstvom, zaškolenie zamestnanca (školského psychológa), ktorý bude s metódou pracovať a zriadenie pracoviska s potrebným vybavením.  Metóda bude po jej zavedení do praxe školy používaná dlhodobo.

Cieľová skupina projektu

Projekt je svojim obsahom a cieľmi zameraný na žiakov ŠZŠ Spišská Belá s ľahkým, stredným až ťažkým mentálnym postihnutím a zároveň na deti s viacnásobným postihnutím.

Táto metóda je využiteľná pri mnohých poruchách a diagnózach, no v našich podmienkach ju využijeme hlavne pri žiakoch s ľahkou mozgovou dysfunkciou, poruchami pozornosti, reči, správania a špecifickými poruchami učenia, ako aj pri žiakoch s viacnásobným postihnutím.

Podľa vedecky overených štúdií má metóda biofeedbacku  preukázateľné pozitívne účinky pre deti s týmito poruchami a vo veľkej miere napomáha zlepšeniu jednotlivých funkcií mozgu.

Hlavné ciele projektu

Prostredníctvom tréningov biofeedbacku dosiahnuť u žiakov optimálne vyladenie EEG, naučiť mozog v ňom zotrvávať, a tým zlepšiť fungovanie centrálneho nervového systému, ktoré sa prejaví harmonizáciou celej osobnosti.

Čiastkové ciele:

1. zlepšiť koncentráciu a pozornosť
          2. zmierniť hyperaktivitu a motorický nepokoj
          3. zlepšiť zvládanie impulzivity a znížiť vnútorné napätie
          4. zlepšiť úroveň čítania a písania
          5. podporiť matematické schopnosti
          6. zvýšenie sebadôvery a sebaúcty

Trvanie projektu

Projekt je realizovaný od septembra 2014 do júna 2016.