•

Špeciálna základná škola  vznikla 1. septembra 1980 a od tohto dátumu je súčasťou mesta Spišská Belá. Máloktoré slovenské mesto má takú atraktívnu polohu s množstvom panoramatických výhľadov na Vysoké a Belianske Tatry. Cítime , že všetky tieto krásy belianskej prírody nechceme  len obdivovať. Chceme tieto poklady bližšie spoznať a chrániť ich prostredníctvom environmentálnych aktivít.

Súčasťou pracovno – športovo - relaxačného areálu školy je edukačný chodník, ktorý v tomto školskom roku ponesie názov Klenoty belianskej prírody.

Edukačný chodník bude mať sedem zastavení:

1. Beliansky rybník - prímestská oddychová zóna mesta Spišská Belá s nádherným výhľadom na Vysoké a čiastočne Belianske Tatry
          2. Belianska jaskyňa  - (vchod v nadmorskej výške 885 m) je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách
          3. Belianske Tatry - ponúkajú rozmanitú kvetenu, za všetky druhy – plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum).
          4. Lesnícky náučný chodník Fľak – chodník predstavuje nenáročnú prechádzku s desiatimi info panelmi so zaujímavými informáciami o histórii mestských lesov, zvery a ochrane prírody.
          5. Náučný chodník Belianske   lúky – najväčšie zachované slatinné rašelinisko na Slovensku. Typickými rastlinami slatín sú orchidey, veľmi početný je vzácny Vstavačovec strmolistý, Vachta trojlistá, Páperník , Žltohlav najvyšší,  Ostrica Davalova.
          6. Náučný chodník Krivý kút -  zriadený oddychovo-vzdelávací areál, ktorého súčasťou je kolová stavba na vodnej hladine, ako kópia obydlia pravekého človeka. Šetrný a bezpečný prechod náučným chodníkom zabezpečujú vyvýšené drevené lávky nad terénom a z troch informačných panelov sa návštevník dozvedá zaujímavé informácie. Prvý sa zaoberá prírodnými hodnotami a významom rašelinísk v Podtatranskej kotline. Druhý sa zaoberá živočíšstvom rašelinísk a je situovaný pri atraktívnej bobrej hrádzi. A tretí panel je umiestnený pri jednoduchom kolovom obydlí človeka, ktorý žil v podobných podmienkach v praveku, a prezentuje miestnu históriu a rašeliniská ako významné archeologické náleziská.
          7. Park kaštieľa Strážky – anglický renesančný park z 15. storočia s bohatou faunou.

Hlavné ciele projektu:

• Získať teoretické vedomosti o dominantách belianskej prírody,
          • zoznámiť sa s jedinečnou faunou a flórou,
          • rozvíjať školské i  mimoškolské aktivity zamerané k environmentálnemu vzdelávaniu,
          • uvedomiť si dôležitosť vzťahu medzi človekom a prostredím, v ktorom žijeme,
          • viesť žiakov  k ochrane životného prostredia,
          • poznávať prírodu ako organickú súčasť životného prostredia,
          • rozvíjať tvorivosť, citlivosť a ochotu riešiť environmentálne problémy.

PaedDr. Smoroňová, Mgr. Pitková