• Vysnívaný domov

Odkazy na fotogalériu Nádejní umelci a Tvorivé dielne

Domov je najdôležitejšie miesto na zemi. Je to miesto, kde sa stále vraciame, dáva nám pocit istoty, bezpečia a rodinnej pohody. Domov to nie sú len štyri steny, ale aj priestor v ktorom sa dennodenne stretávame, je to aj obývačka, v ktorej sa rozprávame, jedálenský stôl, pri ktorom spoločne obedujeme,  ale  je to aj kopec drobností,  ktoré vytvárajú to povestné čaro domova. Nie nadarmo sa hovorí, že domov je tam, kde má človek svoje srdce.

Cieľom celoročného projektu Vysnívaný domov bude tvorba keramických a sklenených objektov, ktoré sa stanú súčasťou toho nášho vysnívaného domova.

Je určený pre žiakov ŠZŠ v Spišskej Belej a bude realizovaný prostredníctvom rozmanitých organizačných foriem:

• denný tábor Cesta k vysnívanému domovu,
          • záujmový útvar Nádejní umelci,
          • tvorivé dielne s odborným lektorovaním.

Strategickým zámerom rozvoja školy pre roky 2014 - 2019  je, aby edukácia a mimoškolská činnosť  prebiehala v duchu aktuálnej myšlienky: „Škola bez hraníc....“ Cieľom stratégie je  posunúť hranice toho, čo môžu žiaci so zdravotným znevýhodnením dokázať vďaka inovatívnym metódam, programom a terapiám. Otvoriť žiakom hranice do života,  do sveta práce tým, že im poskytneme kvalitné vzdelanie so širokým záberom rôznych aktivít a posunúť sa za hranice tradičných tried a učebných modelov.

Osem rokov sa v spolupráci s OZ Zlatá rybka a OZ Annogallery intenzívne venujeme umeleckým projektom ukončeným vernisážou a dražbou v Galérii u anjela v Kežmarku. Dražia sa objekty vytvorené žiakmi ŠZŠ. Výťažok z dražieb putuje na konto OZ Zlatá rybka, z ktorého sú financované ďalšie projekty a plnia sa želania rodičov a ich detí , ktoré to najviac potrebujú.

Hlavné ciele projektu:

• Rozvíjať už získané zručnosti – tvarovať s keramickou hmotou a sklom, modelovať z voľnej ruky a pracovať s farebnými glazúrami a engobami,
          • naučiť sa zhotoviť sklenenú mozaiku,
          • zhotoviť keramické a sklenené  umelecké objekty úžitkovej hodnoty modelovaním z keramickej hmoty a lepením mozaikového skla (zdobenie reliéfom, vtláčaním a vrypom, retušom)
          • uskutočniť vernisáž a dražbu v Galérii u anjela v Kežmarku,
          • celoročne poskytovať deťom priestor na realizáciu v záujmovom útvare,
          • pracovať v skutočnej keramickej dielni a spolupodieľať sa na tvorbe umeleckých objektov od vytvorenia návrhu, cez jeho realizáciu, až po vystavenie a následnú dražbu,
          • zmysluplne tráviť voľný čas v prostredí mimo školy.

Prínos projektu:

Žiaci získajú:

•  teoretické vedomosti a zručnosti o tvorbe  keramických a sklenených umeleckých objektov a zoznámia sa s pracovnými technikami,
          • skúsenosť ako prepojiť získané vedomosti v škole s praktickými činnosťami „tam vonku – vo svete“,
          • priestor na edukáciu, relaxáciu, kde bude možnosť prirodzeným spôsobom ventilovať napätie a stres,

Žiaci:

• sa priblížia svetu práce novými vedomosťami a osvojenými zručnosťami,
          • zhotovia umelecké  keramické a sklenené objekty úžitkovej hodnoty na 8. ročník vernisáže a dražby,
          • majú možnosť zmysluplne tráviť voľný čas,

OZ Zlatá rybka pri ŠZŠ:

• získa finančné prostriedky na realizáciu ďalších projektov a plnenie snov a želaní rodičov a ich detí, ktoré to najviac potrebujú