• O projekte

• Už od pradávna je záhrada spojená s čímsi mystickým a ezoterickým. V dnešnom rýchlom svete sa často stretávame s egoizmom, nátlakom, stresom… preto v nás prirodzene vzniká túžba oddeliť sa od tohto prostredia, a to nie len priestorovo ale aj duševne. Útočisko nám ponúka záhrada, ako vonkajší svet upravený pre blaho človeka.

Cieľom projektu Znovu nájdený raj je  vytvoriť miesto, kde sa žiaci a pedagógovia budú radi stretávať a na ktorom budú mať možnosť a chuť aj relaxovať. Vytvoriť priestor pre radosť a tvorivosť detí aj dospelých. Priestor, ktorý bude krásny, harmonický a užitočný a zároveň bude podporovať predstavivosť a stane základom pre tímovú prácu. Na záhrade sa  deti budú učiť pomocou práce, ktorá pre nich predstavuje hru, môžu vidieť veci a javy na vlastné oči, môžu sa učiť skúmaním, pokusmi. Oboznamovaním sa s niektorými témami môžu rozvíjať schopnosti rozhodovania sa v prostredí, v ktorom môžu priamo vidieť dôsledky svojich rozhodnutí.

Hlavné ciele projektu

Vybudovať okrasnú a úžitkovú záhradu  aby v nej bola zohľadnená vízia detí a učiteľov a celoročne ju udržiavať.

Edukačné

• Vytvoriť Altánok poznania,
          • vybudovať bylinkovú špirálu,
          • zhotoviť domčeky pre hmyz,
          • vysadiť tuje, trvalky, skalničky, letničky, stromčeky a bylinky do bylinkovej špirály,
          • poznávať  základné druhy zeleniny a získavať poznatky o ich pestovaní, význame pre zdravie človeka,
          • poznávať okrasné rastliny, bylinky a získavať skúsenosti v oblasti tvorby životného prostredia pri pestovaní a ošetrovaní okrasných rastlín a byliniek,
          • získavať pracovné zručnosti a návyky používaním správneho náradia pri pestovaní rastlín
          • poznávať významu pôdy a jej vlastností.
          • uvedomiť si význam tvorby a ochrany životného prostredia,
          • rozvíjať kladný vzťah k práci a ochrane toho, čo žiaci a učitelia vytvorili,
          • rozvíjať morálne a vôľové vlastnosti ( systematickosť práce k dosiahnutiu cieľa, vytrvalosť, samostatnosť)
          • učiť sa estetickému vnímaniu bezprostredného okolia žiaka,
          • plniť stanovené ciele vyplývajúce z realizácie projektu Zelená škola.

Rehabilitačné

Vytvoriť pocitový environmentálny chodník v prírodnom prostredí školy

• Uvoľňovať a relaxovať celé telo, zlepšovať svalový tonus,
          • nacvičovať rovnováhu,
          • rozvíjať pocitové vnemy prostredníctvom chôdze na boso.

Relaxačné

Vybudovať záhradné jazierko s výsadbou a filtráciou.

• Využívať vodu ako upokojujúci prvok,
          • realizovať muzikoterapiu a arteterapiu v prírodnom prostredí,
          • vytvoriť miesto, kde sa žiaci a pedagógovia budú radi stretávať a na ktorom budú mať možnosť a chuť aj oddychovať.

Prínos programu pre cieľovú skupinu, predpokladaná pozorovateľná kvalitatívna zmena

Žiaci budú mať možnosť:

• spolupodieľať sa pod dohľadom záhradníka a učiteľov pracovného vyučovania na vybudovaní okrasnej a úžitkovej záhrady,
          • učiť sa pomocou práce,
          • posilňovať zodpovednosť, tímovú spoluprácu a aktivitu,
          • relaxovať,
          • pozorovať rastliny a živočíchy v ich prirodzenom prostredí,
          • sledovať ako funguje celok, spoločenstvo, ekosystém,
          • pozorovať, ako žije, mení sa a pretrváva lúka, les alebo jazero,
          • pochopiť čo je to život, ako sa prejavuje a udržiava v rovnováhe,

Žiaci a učitelia získajú:

• prepojenie medzi učebnou látkou a praktickými činnosťami „tam vonku – vo svete“,
          • priestor  na učenie sa základných zručností a vedomostí o pestovaní plodín,
          • vyučovanie v školskej záhrade, ktorá prepojí rôzne predmety a bude rozvíjať aj medzipredmetové vzťahy,
          • názorné vyučovanie bežných predmetov,
          • neformálny priestor na školské a mimoškolské aktivity,
          • vedomosť ako tvoriť a udržiavať prirodzené prostredie v súlade s estetickými princípmi a odporúčania ako pretvárať nevyhovujúce prostredie v ktorom žijú,
          • priestor na edukáciu, rehabilitáciu a relaxáciu, kde bude možnosť prirodzeným spôsobom ventilovať napätie a stres,

oddychovú zónu na kontakt s prírodou.

Záhradné prvky:

1.

Zeleninové záhony

2.

Letničkový, trvalkový a skalničkový záhon

3.

Bylinková špirála na pestovanie väčšieho počtu druhov byliniek

4.

Záhradné jazierko