• Nadpis

• Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie.

Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú vzájomnú spoluprácu. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmeneVyjadrením ocenenia je certifikát Zelená škola a vlajka siete Eco-schools.

Hlavné ciele programu

1.  Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia.

2. Nie len sa o problematike životného prostredia učiť, ale aj urobiť pozitívne zmeny.

3. V praxi realizovať prierezové témy: Osobnostný a sociálny rozvoj, Environmentálna výchova a Mediálna výchova.

4. Zistiť, akej téme sa bude škola venovať v certifikačnom období a pripraviť si aktivity pre naplnenie cieľov v téme.

5. Rozvíjať tvorivé myslenie.

Cieľová skupina programu

Cieľovú skupinu budú tvoriť  žiaci I. – IX. ročníka, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci.

Prínos programu

Pre celú školu:

·  príručky a materiály: metodickú príručku pre školy, príručku pre podporu participácie žiakov v programe Zelená škola, pracovné listy - Environmentálny audit školy, informačné letáky o programe Zelená škola, Inšpiromat - sprievodca témami Zelenej školy plný praktických nápadov

·  možnosť účasti na metodických regionálnych seminároch, zážitkových kurzoch a pod.

·  možnosť e-mailových, telefonických a osobných konzultácií

·  prístup do e-mailovej konferencie Zelených škôl (výmena skúseností, informácie o aktivitách

programu a v oblasti environmentálneho vzdelávania, možnostiach získania grantov a pod.)

·  autorizovaný prístup na www.zelenaskola.sk (možnosť vytvoriť a upravovať profil školy, pridávať vlastné články, fotografie, dokumenty, komentáre)

·  predplatné časopisu Ďalekohľad

·  možnosť získať kontakty na Zelené školy z iných krajín (za účelom partnerstiev a spolupráce pri projektoch, napr. Comenius a pod.)

Pre žiakov:

• viac zážitkového a praktického vzdelávania počas vyučovania
        • viac času stráveného v prírode
        • zmysluplne využitý čas
        • príležitosť zapojiť sa do procesov a realizácie zmien v škole