• O projekte

• Škola priateľská k deťom je medzinárodný školský program UNICEF, ktorý motivuje školy uplatňovať „ducha“ Dohovoru o právach dieťaťa a vytvárať v školách atmosféru, ktorá bude ústretová a otvorená voči deťom.

Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Práva dieťaťa sú v centre záujmu. Participácia, rešpekt, zodpovednosť sú kľúčové, celoškolský prístup je podmienkou. Škola priateľská k deťom nielen učí o právach dieťaťa, ale ich aj žije. Nastavuje rámec fungovania vzťahov medzi pedagógmi, deťmi, rodičmi.

Na získanie titulu Škola priateľská k deťom je v základnej úrovni potrebné splniť 7 kritérií, v nadstavbovej úrovni ďalšie 3. V školskom roku 2015/16 došlo k miernej úprave jednotlivých kritérií so zámerom, aby škola nebola stále priateľskejšia len k žiakom, ale aj k rodičom a celému pedagogickému a nepedagogickému zboru. Cieľom projektu je povzbudiť vytváranie dobre fungujúcich komunít, v ktorých centre je sledovanie najlepšieho záujmu dieťaťa.

Na získanie titulu Škola priateľská k deťom je potrebné splniť minimálne týchto 7 základných kritérií:

• informovanie detí a rodičov o programe Škola priateľská k deťom
          • školenie pre personál školy
          • nástenka venovaná právam detí, spolupráci s UNICEF a Linke detskej istoty pri SV pre UNICEF
          • práva detí v školskom vzdelávacom procese
          • participácia detí na chode školy
          • zapájanie školy do aktivít UNICEF Slovensko
          • žiacky školský parlament/žiacka školská rada (nevzťahuje sa na špeciálne školy)

Kroky nadstavbovej úrovne:

• koordinačný výbor
          • vlastný audit
          • akčný plán školy

Hlavné ciele projektu

1. Doplniť klasickú výučbu o tému práv dieťaťa a ich porušovania.
          2. Pokúsiť sa zaujímavou, prístupnou a neformálnou formou zvýšiť informovanosť detí o Dohovore o právach dieťaťa a o možnostiach, kam sa môžu obrátiť v prípade potreby
          3. Rozvíjať u žiakov rešpekt voči ľudským bytostiam, základným slobodám a prírodnému prostrediu. Zdôrazniť dôležitosť akceptovania iných názorov, pochopenia kultúrnych odlišností a kritického myslenia.
          4. Pripraviť dieťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti a podporiť účasť mladých ľudí na občianskych aktivitách.

Prínos projektu pre cieľovú skupinu, predpokladaná pozorovateľná kvalitatívna zmena:

• Otvorená a ústretová atmosféra voči deťom, ale aj rodičom a zamestnancom školy
          • Prostredníctvom neformálnych interaktívnych činností sa budú u žiakov rozvíjať osobnostné, sociálne, komunikatívne, učebné a informačné kompetencie.
          • Získané vedomosti pomôžu žiakom uvedomovať si svoje práva.
          • Získané zručnosti môžu byť nápomocné v prípadných krízových situáciách.