• O projekte

• V tejto oblasti sa zameriame na humanizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu. Naším cieľom je implementovať do vyučovacieho procesu prierezové témy zamerané na osobnostný a sociálny rozvoj, formou besied, rozhovorov a dialógov podporovať dobré vzťahy medzi žiakmi navzájom, ale aj medzi učiteľmi a žiakmi. Učiť žiakov asertívnemu správaniu, rozvíjať empatiu, pochopenie správania a konania druhých, viesť žiakov k sebapoznaniu a sebahodnoteniu. Aplikovať do vyučovacieho procesu také formy a metódy, prostredníctvom ktorých budeme podporovať a rozvíjať u žiakov tvorivosť, fantáziu, kreativitu, ale aj osobnostné vlastnosti, spolupatričnosť, podporovať prosociálne správanie, úctu k starším a chorým. Vytvoriť z triedy spoločenstvo, kde prevládajú priateľské medziľudské vzťahy. Žiaka chápať ako jedinečnú bytosť, nezameriavať sa na jeho nedostatky, ale vyzdvihovať jeho pozitíva a rozvíjať potenciálne možnosti, schopnosti a pozitívne vlastnosti.

Hlavné ciele:

- Budovať školu so zručnosťami 21. storočia,

- používať formy a metódy práce, ktoré odstraňujú stresové situácie, rešpektujú osobnosť žiaka,

- riešiť agresívne správanie žiakov a zlú školskú dochádzku s výchovným poradcom a poradenskými centrami,

- zabrániť diskriminácií a intolerancii,

- eliminovať šikanovanie, vandalizmus a záškoláctvo,

- osobitnú pozornosť venovať deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia,

- zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny  v správaní detí a v prípade podozrenia z fyzického alebo psychického týrania, či ohrozovania  mravného vývinu bezodkladne riešiť problém v súčinnosti s príslušnými orgánmi,

- dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa,

- venovať patričnú pozornosť aj témam týkajúcim sa starších ľudí s cieľom zvyšovania úcty žiakov voči nim,

- naďalej využívať VEU v edukačnom procese,

- do edukačného procesu implementovať prierezové témy,

- využívať Systém pozitívnej motivácie a hodnotenia,

- plniť plán projektu Školy priateľskej k deťom,

- podporovať vzdelávanie pedagogických a odborných pracovníkov školy.