• O škole

Základné údaje o škole

Špeciálna základná škola v Spišskej Belej (ďalej len „ŠZŠ“) vznikla dňa 1. 9. 1980.

Poskytuje výchovu a vzdelávanie  žiakom s mentálnym, viacnásobným postihnutím a autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami  vo variantoch A, B a C z lokalít Spišská Belá, Krížová Ves, Výborná a Ľubica.

Počet tried v školskom roku 2023/2024:  11

Súčasťou ŠZŠ, Zimná 21, Spišská Belá sú 2 elokované pracoviská:

• Elokované pracovisko, Vrbovská 45, Ľubica
          • Elokované pracovisko, Štefánikova 40, Spišská Belá

Počet žiakov školy: 84

Počet pedagogických zamestnancov

učitelia:

z toho začínajúci:

pedagogickí asistenti:

Počet nepedagogických zamestnancov

pomocná vychovávateľka

účtovníčka, referentka pre PAM

kurič a údržbár

upratovačka

Prednosťou školy:

• Kvalitná a odborná edukácia so zameraním na rozvoj regionálnych a ľudových tradícií,
          • Edukácia žiakov s dôrazom na ich pridružené postihnutie - narušenú komunikačnú schopnosť a sluchové postihnutie
          • kvalifikovaný, kreatívny pracovný tím učiteľov, rozšírený o učiteľov pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou,
          • nadštandardne  materiálne vybavené podporujúce prostredie pre učenie sa a rast,
          • špeciálne programy,  prístupy a alternatívne spôsoby edukácie,
          • bezbariérové prostredie školy,
          • prosperujúce OZ Zlatá rybka pri ŠZŠ.

Tradíciou školy je:

• Účasť na tvorbe a uskutočňovaní projektov, prostredníctvom ktorých si škola vylepšuje materiálne vybavenie, zviditeľňuje sa na pôde regiónu, ale aj mimo neho a poskytuje žiakom, rodičom  a učiteľom priestor pre odbornú a spoločenskú realizáciu,
          • dlhodobé organizovanie vernisáží a aukcií - výstupy z realizácie vlastných projektov,
          • bohatá mimoškolská a záujmová činnosť s dôrazom na rozvoj remesiel,
          • účasť a ocenenia na súťažiach,
          • spolupráca s umelcami pôsobiacimi v našom regióne,

Vytýčenie strategického zámeru rozvoja školy

Edukácia a mimoškolská činnosť bude prebiehať v duchu aktuálnej myšlienky:

Škola so zručnosťami 21. storočia.

Každé ráno zisťujeme, že svet je iný ako bol včera. Ak v ňom chceme prežiť a presadiť sa, musíme na sebe pracovať a rozvíjať svoje postoje, hodnoty a zručnosti.

Strategické ciele

Bežné zručnosti  dnešným deťom a pedagógom už zrejme stačiť  nebudú. Chceme ich usmerniť a pripraviť  na život tým, že im pomôžeme získať zručnosti 21. storočia:

• Spolupráca a tímová práca - vytvárať otvorené, spolupracujúce spoločenstvo, kde sa uskutočňuje zmysluplné učenie s možnosťou výberu a rozvíja sa celá osobnosť dieťaťa aj učiteľa. Škola pôsobí ako vzdelávacie centrum pre záujemcov o efektívne učenie pedagógov, rodičov a iných členov komunity.
          • Tvorivosť a predstavivosť – pomáhať rozvíjať u žiakov a pedagógov ich jedinečnú spôsobilosť vytvárať myšlienky a činy, ktoré zmenia svet k lepšiemu.
          • Kritické myslenie – dokázať oddeliť fakty od názorov, pravdu od nezmyslov a úprimnosť od klamstva.
          • Riešenie problémov – vybaviť žiakov  balíkom zručností, ktoré im umožnia rýchlejšie sa prispôsobiť zmenám 21. storočia a vylepšiť schopnosti pedagógov kreatívne myslieť, prinášať inovatívne riešenia a motivovať ich k schopnosti a chuti ich realizovať.

Logo školy:

Naplnením tejto myšlienky je dopriať žiakom a učiteľom robiť to, čo ich baví,  umožniť im prejaviť ich vlastnú osobnosť, ukázať im smer a pravidlá, hranice nech si vytvoria vlastné.